Georges Braque „Metamorfozy” z paryskiej kolekcji Armanda Israela

Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
81-720 Sopot

Georges Braque „Metamorfozy” z paryskiej kolekcji Armanda Israela 

termin realizacji: 17.06.2011-18.09.2011 (wystawa czynna od 17 czerwca do 18 września 2011 codziennie w godz. 11.00-21.00)

Wystawa „Metamorfozy” będzie jednym z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych w Polsce w 2011 roku. Ekspozycja prac Braque`a odbędzie się tylko w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Na jej zawartość złoży się ok.150 artystycznych obiektów w tym 12 oryginalnych gwaszy, 20 litografii, 28 dzieł ceramicznych, 24 rzeźby, 10 dywanów oraz biżuteria, którą uważa się za najpiękniejszą na świecie.

Georges Braque (1882-1963), francuski malarz, grafik i rzeźbiarz, jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, razem z P. Picasso twórca kubizmu. Namalowany w 1908 roku obraz Braque „Domy w L`Estaque” krytyk L. Vauxcelles ironicznie określił jako zbudowany z kubów, co wkrótce dało nazwę całemu kierunkowi. Braque eliminował przestrzeń i rozkładał przedmiot, ukazując go na płaszczyźnie płótna równocześnie ze wszystkich stron, przez co zbliżał się do abstrakcji. Jednocześnie z P. Picassem przeniósł technikę kolażu w trzeci wymiar, tworząc trójwymiarowe konstrukcje z tektury i papieru (nie zachowane). Zaczął stopniowo coraz bardziej odchodzić od kubizmu w stronę figuratywności, zachował jednak na stałe niektóre założenia kubizmu. Braque był artystą wszechstronnym, projektował scenografie teatralne, wykonywał w kredzie i metalu syntetyczne figurki zwierząt (ryby, ptaki, główki koni). Do kościoła w Assy wykonał drzwiczki do tabernakulum. Tworzył witraże. W 1961 roku, gdy Georges Braque zachorował poprosił swojego przyjaciela i mistrza szlifierstwa kamieni szlachetnych Hergera de Loewenfelda, aby pomógł mu dokończyć wszelkie roboty. Stworzył serię 110 gwaszy jego najważniejszych dzieł w celu odtworzenia ich w trzech wymiarach. Pod kierunkiem Braque`a Herger de Loewenfeld wykonał niezwykłe wyroby jubilerskie, rzeźby, tkaninę i ceramikę. W 1963 roku, na wniosek Andre Malraux, ówczesnego ministra kultury generała de Gaulle`a, większość dzieł stworzonych w wyniku tej niezwykłej współpracy była zaprezentowana na wystawie w Luwrze. W ten sposób Braque jako pierwszy malarz na świecie miał jeszcze za życia swoją wystawę w Luwrze. W 1996 roku Heger de Loewenfeld (spadkobierca praw do kolekcji „Metamorfozy“ nadanych mu przez samego Braque`a), oficjalnie uczynił Armada Israela, z którym współpracował przez 30 lat, opiekunem i właścicielem praw do kolekcji. Armad Israel jest najwybitniejszym popularyzatorem wiedzy o życiu i pracy Braque`a.

Israel osobiście otworzy wystawę w PGS.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsę, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego, Ambasadora Francji w Polsce, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Sopotu.

www.pgs.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj