Nagroda Literacka Gdynia

Miasteczko literackie po raz pierwszy
Materiały promocyjne

Po raz pierwszy powstało Gdyńskie Miasteczko Literackie. Miejsce, które przez pięć dni będzie obfitować w wydarzenia kulturalne. Początkowo pomysł zrodził się w kontekście "Literaturomanii - Dni Nagrody Literackiej Gdynia", ale inicjatywa szybko zyskała nowych sprzymierzeńców i stała się wielowątkowa. Z dużą korzyścią dla gdyńskiej oferty kulturalnej. 
To najprawdopodobniej pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Dzięki temu od 15 do 19 czerwca Skwer Kościuszki będzie żył spotkaniami autorskimi, koncertami czy warsztatami literackimi. - Współczesna literatura będzie reprezentowana przez kilkudziesięciu cenionych prozaików, poetów, reportażystów, autorów tekstów piosenek czy krytyków. A wszystko to w nowoczesnej infrastrukturze zaaranżowanej w klimacie kawiarni i usytuowanej w pięknym otoczeniu nabrzeża. Naszą intencją jest wyjście jeszcze bliżej mieszkańców i przekonanie ich, że literaturomaniacy mają w Gdyni atrakcyjną, unikalną i cykliczną imprezę literacką. Owszem - niszową, bo taka jest jej specyfika, ale o wysokiej jakości - przekonuje Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni i jednocześnie sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. Miasto postanowiło także uczcić pamięć laureata swojej nagrody sprzed 3 lat, prof. Mariana Pankowskiego, który zmarł w kwietniu br. Jego dorobkowi zostanie poświęcona specjalna debata. Gdyńskie Miasteczko Literackie to nie tylko "Literaturomanie", ale także inne przedsięwzięcia. Zaplanowano liczne imprezy organizowane przez Centrum Kultury w Gdyni oraz Kwartalnik Artystyczny "Bliza". Gościnnie pojawi się również Wojewódzka Biblioteka z Poznania. Nie zabraknie zatem propozycji zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla bardziej "doświadczonych" czytelników. 
Miasteczko tworzą połączone ze sobą cztery namioty sferyczne oraz ogród. Miłośnicy literatury będą mieli okazję nie tylko wysłuchać interesujących rozmów, ale też sami zabrać głos, wziąć udział w happeningu, zakupić interesujące książki czy wymienić się swoimi archiwalnymi zbiorami literatury.
Trójmiejska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z Mariuszem Szczygłem, Antonim Liberą, Jackiem Dukajem, Magdaleną Tulli, Pawłem Huelle, czy Kazimierzem Kutzem, który  w zeszłym roku zadebiutował jako prozaik. Nie zabraknie również koncertów „korespondujących” z ideą festiwalu. „Pustki” zaprezentują poetycki repertuar z albumu „Kalambury”, wystąpią też siostry Wrońskie jako „Ballady i romanse”, a na dobry początek projekt Kopyt/Kowalski. 
W sobotę 18 czerwca zostaną również uroczyście ogłoszone nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Jurorzy już zdradzili, że wyróżnią aż cztery osoby. Będą zatem trzy nagrody główne, w kategoriach poezja, proza, esej oraz specjalna "Nagroda Osobna".  

Transmisja na żywo Gali Finałowej Nagrody Literackiej Gdynia od godziny 17:00 na antenie TVP Kultura.

GDYŃSKIE MIASTECZKO LITERACKIE

PROGRAM WYDARZEŃ
15 – 19 CZERWCA 2011
GDYNIA, SKWER KOŚCIUSZKI

DZIEŃ PIERWSZY – ŚRODA, 15 CZERWCA 2011

11:00 – 14:00 „WYRAZY I OBRAZY”

Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat; prowadzenie Barbara Piórkowska i Anna Boros

19:00 KWARTALNIK ARTYSTYCZNY „BLIZA” ZAPRASZA

„Wieczór z Blizą” – spotkanie z redakcją oraz Pawłem Huelle (prozaikiem, redaktorem naczelnym Gdyńskiego Kwartalnika Artystycznego „Bliza”)

20:30 WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA I CENTRUM ANIMACJI KULTURY W POZNANIU ZAPRASZAJĄ

Koncert – Kopyt / Kowalski

 DZIEŃ DRUGI – CZWARTEK, 16 CZERWCA 2011

 „LITERATUROMANIE” - DNI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA

GOSPODARZ FESTIWALU: MICHAŁ CHACIŃSKI (TVP Kultura)

 14:00 – 17:00 „PICHCENIE WIERSZY”

 Performance z udziałem młodzieży oraz dorosłych; prowadzenie – Barbara Piórkowska

 18:30 Inauguracja festiwalu

 18:35 S.O.D.

 S.O.D., czyli Wit Szostak, Łukasz Orbitowski oraz Jacek Dukaj podejmują dyskusję na temat: Realizm w cudzysłowie. Jak opowiedzieć wpływy i granice fantastycznych tradycji literackich we współczesnej prozie polskiej? (na przykładach: "Wieczny Grunwald", "Balladyny i romanse")

 19:45 Nagroda Literacka Gdynia 2011 – PROZA

 Spotkanie z autorami książek nominowanych do NLG w kategorii „proza”. Prowadzenie: Darek Foks (Twórczość)

 21:00 Autor! Autor!

 Spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli - Laureatką Nagrody Osobnej „Gdyni” (2007). Pisarka przeczyta także publiczności swoją wybraną niepublikowaną nowelę. Prowadzenie: Michał Chaciński (TVP Kultura)

 22:10 KONCERT – BALLADY I ROMANSE

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj