15.07 – 14.08.2011 Dziedziniec Wielki, Zamek Królewski w Warszawie

11. Festiwal Ogrody Muzyczne
promocja/Polityka

W związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej głównym tematem jedenastej edycji Festiwalu jest twórczość polskich artystów, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii kultury europejskiej.  W trakcie Festiwalu odbędzie się 9 koncertów z muzyką na żywo, a w ramach projekcji audiowizualnych zaprezentowanych zostanie 5 przedstawień operowych, 5 przedstawień baletowych, 13 filmów muzycznych i dokumentalnych o sztuce i twórcach kultury. Każda projekcja poprzedzona będzie spotkaniem z gościem specjalnym Festiwalu. 
15 lipca Festiwal zainauguruje koncert „Polak, Węgier, dwa bratanki...”, prezentujący muzykę polskich i węgierskich kompozytorów XX w., organizowany wspólnie z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Europejską Federacją Narodowych Orkiestr Młodzieżowych oraz Węgierskim Instytutem  Kultury w Warszawie. W trakcie całego Festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in.: operę „Król Roger” w kontrowersyjnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego i Małgorzaty Szczęśniak, operę „Katia Kabanova”, przedstawienie baletowe BalletBoyz „Święto wiosny”, film dokumentalny „Kawa z Piną” – wywiad z wielką tancerką i choreografką Piną Bausch, rejestrację koncertu „Siedem Bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego z animacją Tomasza Bagińskiego, dokumenty o Krzysztofie Komedzie, Piotrze Anderszewskim, Henryku Tomaszewskim, Wisławie Szymborskiej.  Atrakcją Festiwalu będzie dokument muzyczny „Celine Dion w oczach świata”, wyprodukowany przez Sony zapis światowej trasy koncertowej artystki z 2008 r.,  łączący muzykę z wywiadami z artystką. Współorganizatorem pokazu filmu jest HBO Polska. 
Gwiazdami 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne będą: Isabel Karajan, Silvana Deluigi, Jura Margulis, Karuzela Group, Chopin’s Gipsy Orchestra, Anna Radziejewska, Daroch Trio. W koncercie finałowym 14 sierpnia wystąpi The Swingle Singers. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W czwartki, 21 i 28 lipca, o godz. 10.00 odbędą się realizowane w ramach akcji „Lato w mieście” Letnie Ogrody Dziecięce, których motywem przewodnim będzie taniec.
Szczegółowy program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl i karnety w cenie 5 zł i 50 zł dostępne w sprzedaży od 1 lipca 2011, w kasach Zamku Królewskiego w Warszawie.  
Koncert finałowy (biletowany): 40 zł – bilet normalny, 20 zł – bilet ulgowy.  Festiwal dofinansowano ze środków m. st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego MecenasFestiwalu: PGE SA Polska Grupa Energetyczna.  Organizator Festiwalu: Fundacja “Ogrody Muzyczne”, Stołeczna Estrada, Zamek Królewski w Warszawie. 
Współorganizator Koncertu Inauguracyjnego: Sinfonia Iuventus, Europejska Federacja Narodowych Orkiestr Młodzieżowych, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Partner Festiwalu: Biuro Podróży TRIADA.
Patroni Medialni: Program 2 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, TVP Kultura, Tygodnik Polityka, Miesięcznik The Visitor, Miesięcznik Stolica, Salon24.pl, Onet.pl.
 

[środek – program]
15.07 – piątek / Friday – Koncert inauguracyjny: Polak, Węgier, dwa bratanki… / Inaugural Concert: Polish Hungarian Brotherhood 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Bálint Zsoldos (Węgry) – fortepian
Program: Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12
Béla Bartók – I Koncert fortepianowy
Witold  Lutosławski – Mała suita
Zoltán Kodály – Suita Háry János
Współorganizatorami koncertu są Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Europejska Federacja Narodowych Orkiestr Młodzieżowych oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie  

16.07 – sobota / Saturday – Opera
Karol Szymanowski – Król Roger  (91 min.)
Reżyseria: Krzysztof Warlikowski 
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
Dyrygent: Kazushi Ono
Wykonawcy: Mariusz Kwiecień, Olga Pasiecznik, Eric Cutler, Jadwiga Rappe
Produkcja: Opéra national de Paris, Bel Air Media, ARTE France 2009

17.07 – niedziela / Sunday – Wieczór baletowy w Operze Paryskiej / Ballet-evening in the Opera de Paris
Nocą (In the Night) (30 min.)
Muzyka: nokturny Fryderyka Chopina
Wykonawcy: balet Opéra national de Paris
Choreografia: Jerome Robins
Produkcja: Telmondis, Bel Air Media, Euromedia, France 2, Mezzo 2008
Koncert (The Concert) (34 min.)
Muzyka: miniatury muzyczne Fryderyka Chopina
Wykonawcy: balet i orkiestra Opéra national de Paris
Choreografia: Jerome Robins
Produkcja: Telmondis, Bel Air Media, Euromedia, Mezzo 2008

18.07 – poniedziałek / Monday – Koncert Passage / Concert Passage 
Wieczór z tangiem argentyńskim 
Silvana Deluigi – śpiew
Juan José Masalini – bandoneon
Olivier Sens – kontrabas

19.07 – wtorek / Tuesday – Portrety: Polskie Noblistki / Portraits: Polish Women – Nobel Laureates
Maria Skłodowska-Curie (33 min.)
Reżyseria: Bogdan Rączkowski
Produkcja: TVP 2003

Chwilami życie bywa znośne. Podroż po Europie z Wisławą Szymborską (55 min.)
Reżyseria: Katarzyna Kolenda-Zaleska
Produkcja: TVN 2009 

21.07 – czwartek / Thursday – Portrety: Panufnik oczami syna / Portraits: Panufnik through the eyes of the son
Tata zza żelaznej kurtyny (52 min.)
Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Występują: Jeremy (Jem) Panufnik, John O’Kehoe, Humphrey Burton, Wojciech Michniewski, Bohdan Pociej, Camilla Panufnik, Ewa Panufnik i inni
Produkcja: TVP,  BBC 2010 

22.07 – piątek / Friday – Opera 
Mieczysław Weinberg – Pasażerka (The Passenger) (161 min.) 
(libretto na podstawie książki Zofii Posmysz Pasażerka)
Reżyseria: David Pountney
Scenografia: Johan Engels
Dyrygent: Teodor Currentzis
Wykonawcy: Michelle Breedt, Roberto Saccà, Elena Kelessidi
Wiener Symphoniker i Chór Filharmonii Pragi Czeskiej
Produkcja: Bregenz Festival, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, ORF, Unitel, Classica 

23.07 – sobota / Saturday – Koncert specjalny / Special concert
Igor Strawiński – Historia Żołnierza
Isabel Karajan (Austria) – narrator
Wojciech Michniewski – dyrygent
Zespół Kameralny

24.07 – niedziela / Sunday – Taniec / Dance 
Miejsce (Place) – laureat Prix Italia Festiwal 2010  (30 min.)
Muzyka: Fläskkvartetten
Choreografia: Mats Ek
Wykonawcy: Ana Laguna, Mikhail Baryshnikov
Produkcja: Renck Akerlund, Films AB, SVT 2009

Sąsiad (Neighbour) – laureat Grand Prix Golden Rose Festival 2010 (22 min.)
Muzyka: Leoš Janaček
Reżyseria: Stein-Roger Bull, Jo Strømgren
Choreografia: Jo Strømgren, Line Tørmoen, Dimitri Jourde
Wykonawcy: Leif Ove Andsnes (fortepian), Line Tørmoen, Dimitri Jourde (tancerze)
Produkcja: Nordisc Film, Jo Strømgren Kompani

25.07 – poniedziałek / Monday – Koncert Passage / Concert Passage 
Karuzela Group (Norwegia) śpiewa piosenki Agnieszki  Osieckiej
Tora Augestad – wokal
Joanna Lewandowska Zbudniewek – wokal
Jørn Simen Øverli – wokal, gitara akustyczna
Grzech Piotrowski – saksofon, duduk
Espen Leite Skarpengland – akordeon
Pål Hausken – instrumenty perkusyjne

26.07 – wtorek / Tuesday – Opera: faworyt publiczności na Festiwalu Złota Praga 2010 / Opera: Audiences' prize at Golden Prague festival 
Leoš Janaček – Katia Kabanova  (108 min.)
Reżyseria: Robert Carsen
Dyrygent: Jiří Bělohlávek
Wykonawcy: Karita Mattila, Oleg Bryjak, Miroslav Dvorski
Produkcja: Teatro Real de Madrid, Francois Roussillon, Mezzo 2009

28.07 – czwartek / Thursday – Dokument: Prix Italia 2010 / Documentary: Prix Italia 2010
Lech Majewski – Świat według Bruegla (55 min.)
Realizacja: Dagmara Drzazga
Udział biorą: Charlotte Rampling, Rutger Hauer, Michael York
Produkcja: TVP 2010

 29.07 – piątek / Friday – Koncert specjalny / Special concert
Jura Margulis (Rosja) – fortepian
Program: Sonata h-moll oraz miniatury fortepianowe Franciszka Liszta

30.07 – sobota / Saturday – HBO przedstawia / HBO presents
Celine Dion w oczach świata (Celine: Through the Eyes of the World) (117 min.)
Reżyseria: Stéphane Laporte
Udział biorą: Céline Dion, René Charles
Produkcja: Sony 2010
Współorganizatorem wieczoru jest HBO.

31.07 – niedziela / Sunday – Koncert specjalny / Special concert
Daroch Trio
Anna Daroch – skrzypce
Tomasz Daroch – wiolonczela
Maria Daroch – fortepian
Program: Arnold Schönberg – Verklärte Nacht
Dymitr Szostakowicz – II Trio fortepianowe

2.08 – wtorek / Tuesday – Jazzman wszech czasów / The greatest Polish jazzman of all time
Komeda: Muzyczne ścieżki życia (Komeda: A Soundtrack For Live) (52 min.)
Scenariusz i reżyseria: Claudia Buthenhoff-Duffy
Produkcja: Benedikt Pictures 2009
Koprodukcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, TVP

3.08 – środa / Wednesday – Portrety: Krzysztof Penderecki / Portraits: Krzysztof Penderecki
Rozmowy istotne: Krzysztof Penderecki (27 min.)
Realizacja: Violetta Rotter-Kozera
Produkcja: TVP 2008

Siedem bram Jerozolimy (Seven Gates of Jeruzalem)
Kompozytor i dyrygent: Krzysztof Penderecki
Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku,
Chór Filharmonii Narodowej
Wykonawcy: Izabela Matula, Izabela Kłosińska, Agnieszka Rehlis, Adam Zdunikowski, Romuald Tesarowicz, Boris Carmeli
Reżyseria: Jarosław Minkowicz
Animacja: Tomasz Bagiński – Platige Image
Produkcja: TVP2 2008

4.08 – czwartek / Thursday – Portrety: Henryk Tomaszewski / Portraits: Henryk Tomaszewski
Henryk Tomaszewski – Poszukiwanie Eurydyki (40 min.)
Realizacja: Tadeusz Żukowski
Udział biorą: Henryk Tomaszewski, Tadeusz Różewicz, Jerzy Koenig, Krystian Lupa
Produkcja: TVP Wrocław 1999
fragmenty spektakli Syn marnotrawny i Rycerze króla Artura
Produkcja: TVP Wrocław

5.08 – piątek / Friday – Opera  
Hector Berlioz – Trojanie  (Les Troyens) (część I – 130 min.)
Reżyseria: Carlos Padrissa (La Fura del Baus)
Dyrygent: Valery Gergiev
Wykonawcy: Daniela Barcellona, Lance Ryan, Elisabete Matos, Giorgio Giuseppini, Gabriele Viviani, Stephen Milling
La Orquesta de la Comunidad Valenciana, Palau de les Arts Reina Sofia
Produkcja: Unitel, Classica 2010

6.08 – sobota / Saturday – Opera
Hector Berlioz – Trojanie  (Les Troyens) (część II – 120 min.)
7.08 – niedziela / Sunday – Portrety: Pina Baush / Portraits: Pina Baush 
Kawa z Piną (Coffee with Pina) (film dokumentalny) (51 min.)
Scenariusz, reżyseria i produkcja: Lee Yanor 2006

 8.08 – poniedziałek / Monday – Koncert Passage / Concert Passage
Mazurka – remaking Chopin
Nils Henrik Asheim – fortepian
Gjertrud's Gipsy Orchestra
Gjertrud Økland – skrzypce
Georg Reiss – klarnet, tárogató
Tom Karlsrud – akordeon
Pål Thorstensen – kontrabas
Trond Villa – altówka
Helene Waage – wiolonczela, harfa celtycka
Ernest Bangó – cymbały
Program: mazurki Fryderyka Chopina

9.08 – wtorek / Tuesday – Portrety: Piotr Anderszewski / Portraits: Piotr Aderszewski
Piotr Anderszewski – Podróżujący fortepian (58 min.)
Reżyseria: Bruno Monsaingeon
Produkcja: Ideale Audience, TVP 2009 

11.08 – czwartek / Thursday – Taniec: Grand Prix Zlata Praha / Dance: Grand Prix at Golden Prague festival 
Balletboyz: Święto wiosny (Balletboyz: The Rite of Spring) (60 min.) 
Scenariusz i reżyseria: Wiliam Trevitt i Michael Nunn
Produkcja: BBC TV 2009

12.08 - piątek / Friday – Opera
Richard Strauss – Ariadna na Naxos (Ariadne auf Naxos)
Reżyseria: Marek Weiss
Dyrygent: José Maria Florêncio
Wykonawcy: Katarzyna Hołysz, Aleksandra Buczek, Zbigniew Macias, Ariana Chris, Patrick Bladek
Orkiestra i Chór Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Produkcja: Mezzo 2009

13.08 – sobota / Saturday – Koncert specjalny / Special concert 
Pieśni kompozytorów XX wieku
Anna Radziejewska – mezzosopran
Mariusz Rutkowski – fortepian
Program: pieśni Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego

14.08 – niedziela / Sunday – Koncert finałowy / Final concert
The Swingle Singers (Wielka Brytania) 
Joanna Goldsmith-Eteson – sopran
Sara Brimer – sopran
Clare Wheeler – alt
Lucy Bailey – alt
Oliver Griffiths – tenor
Christopher Jay – tenor
Kevin Fox – bas
Tobias Hug – bas 

Program: Manuel de Falla, Antonio Carlos Jobim, Nick Drake, James Taylor, Mikołaj Rimski-Korsakow, Quincy Jones, Eric Whitacre, Chick Corea, Astor Piazzolla, Joni Mitchell, John Lennon/Paul McCartney, Sting/Fryderyk Chopin, Björk, Piotr Czajkowski

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w programie

 

 

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj