8. edycja konkursu Samsung Art Master
Polityka

Polityka

załączniki

Regulamin KonkursowyKarta zgłoszeniowa

 Informacja prasowa
Warszawa, 29 września 2011 r. 

Młoda sztuka stawia na nowe media
Poznaj finalistów 8. edycji konkursu Samsung Art Master

Wyłoniono finalistów ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych artystów Samsung Art Master. Wśród dzieł nominowanych do nagrody głównej w wysokości 25 000 złotych dominują prace stworzone przy pomocy nowych mediów – prace wideo i instalacje. Zostaną one zaprezentowane na wystawie finałowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Nazwisko zwycięzcy konkursu poznamy w połowie listopada.  
Kolejny raz młodzi twórcy, studenci i absolwenci polskich uczelni artystycznych, zaskoczyli jurorów konkursu Samsung Art Master innowacyjnym podejściem do sztuki i wysokim poziomem warsztatu artystycznego. Po burzliwych i długotrwałych naradach jury konkursowe w składzie: Stach Szabłowski (Przewodniczący), Karol Radziszewski, Kamila Wielebska i Piotr Sarzyński wyłoniło dziesiątkę młodych artystów nominowanych do nagrody głównej tegorocznej edycji Samsung Art Master. Finaliści zaprezentują swoje prace na wystawie zbiorowej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniach 14 października – 21 listopada br.
Długo walczyliśmy o wypracowanie werdyktu – mówi Stach Szabłowski, przewodniczący jury konkursu Samsung Art Master. – Stawką było wyłonienie ludzi, którzy są artystycznie najbardziej niezależni, bezkompromisowi, autentyczni. Takich twórców, którzy przekonują nie tylko pojedynczymi pracami, ale także postawą. Tacy artyści za kilka lat mogą stać się ważnymi postaciami na scenie sztuki. My staraliśmy się rozpoznać ich twórcze potencjały już teraz, kiedy są u progu twórczych poszukiwań, eksperymentują, budują swój artystyczny język. I wierzę, że nasza  misja jako jurorów powiodła się; na wystawie finalistów zobaczymy dziesięcioro naprawdę wyjątkowych artystów.
W trakcie wystawy finałowej wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 25 000 złotych. Pozostali artyści będą rywalizować o drugą nagrodę (10 000 złotych)dwie równorzędne nagrody trzecie (7 000 złotych). Jednemu z finalistów, wybranemu w drodze głosowania publiczności, zostanie przyznana nagroda publiczności w wysokości 10 000 złotych.
Młodzi twórcy zakwalifikowani do finału konkursu to w większości studenci lub absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, co świadczy o wysokim poziomie poznańskiej uczelni. Wśród nominowanych znaleźli się również artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 Finalistami 8. edycji konkursu Samsung Art Master są:

Lp.

Imię i nazwisko

Tytuł pracy

Kategoria

1.

Czubała Sylwia

Pod okiem matki

Instalacja

2.

Domicz Jan

Każda droga to dwie drogi

Instalacja

3.

Grabowski Piotr

Antyliban

Instalacja

4.

Nierodzińska Zofia

Odkrywanie powolności

Instalacja

5.

Olszowy Dominika

Laurka dla Ossowieckiego

Video

6.

Pawlik Alexander

Foton

Video

7.

Pieregończuk Urszula

Rosyjski romans

Video

8.

Pustoła Wojciech

Dołek

Video

9.

Sadowski Mateusz

Filmy z domu

Video

10.

Szewczyk Jan

" "

Instalacja

Na ósmą edycję ogólnopolskiego konkursu Samsung Art Master nadesłano niemal 300 prac z 29 uczelni wyższych w Polsce prowadzących kierunku artystyczno-plastyczne. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii konkursu bezapelacyjnie dominują instalacje – prace w tej kategorii to jedna trzecia wszystkich zgłoszeń. Wśród pozostałych kategorii konkursowych licznie reprezentowane było również malarstwo i wideo. Najmniej prac nadesłano w kategoriach fotografia, grafika, grafika komputerowa i wideo outdoor.

Konkurs Samsung Art Master to projekt skierowany do młodych artystów – studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych w Polsce. Celem konkursu jest wyróżnienie ciekawych, nowych indywidualności sceny artystycznej oraz promowanie nieszablonowych postaw twórczych i kreatywnego podejścia do sztuki. Konkurs umożliwia młodym artystom realizację własnych pomysłów oraz ich profesjonalną prezentację przed szeroką publicznością, kuratorami i krytykami sztuki. Samsung Art Master wspiera młodych, utalentowanych twórców w ich dążeniu do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. Organizowany od 2004 r. konkurs na stałe wpisał się w polski krajobraz artystyczny. Więcej informacji na stronie: www.samsungartmaster.org.pl. 

Informacje o Samsung Electronics
Samsung Electronics jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego, cyfrowych nośników informacji oraz rozwiązań integrujących technologie cyfrowe. W roku 2010 sprzedaż spółki holdingowej osiągnęła wartość 135,8 miliarda USD. Firma zatrudnia około 190 500 pracowników w 206 oddziałach w 68 krajach i składa się z ośmiu niezależnych działów biznesowych: Visual Display, Mobile Communications, Telecommunication Systems, Digital Appliances, IT Solutions, Digital Imaging, Semiconductor i LCD. Firma Samsung Electronics, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się marek globalnych, jest czołowym producentem telewizorów cyfrowych, układów pamięci, telefonów komórkowych oraz ciekłokrystalicznych ekranów TFT.
W Polsce firma jest liderem na rynku telewizorów i monitorów, osiąga również wysokie wyniki sprzedaży telefonów, sprzętu AGD, notebooków i drukarek. Polskie spółki Samsung Electronics zatrudniają około 2 500 pracowników w oddziale sprzedażowym i Centrum Badawczo – Rozwojowym w Warszawie oraz Fabryce AGD we Wronkach. Więcej informacji na stronie www.samsung.pl.

Dodatkowych informacji udzielają: 
Samsung Electronics Polska                            
Anna Sawa
Koordynator Projektu Samsung Art Master
Tel. +48 22 607 44 95
Tel. kom. +48 600 088 233
E-mail: a.sawa@partner.samsung.com

 

Biuro Prasowe Konkursu Samsung Art Master

Klaudia Brejecka

Tel.: +48 22 444 0666

Tel. Kom.: +48 512 905 011

E-mail: klaudia.brejecka@eurorscg.pl

 

               

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj