Olga Tokarczuk "Moment niedźwiedzia"
Przenikliwe eseje jednej z najpopularniejszych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Nike.
'Moment niedźwiedzia' Olgi Tokarczuk, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Jan Bajtlik/Polityka.pl

"Moment niedźwiedzia" Olgi Tokarczuk, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Czy zwierzęta noszą maski? I co się kryje w ich oczach, skoro „nie ma tam duszy”? Czy możliwa jest heterotopia – świat radykalnie inny od naszego, gdzie „nie ma mowy o zabijaniu i zjadaniu”, bo Inni to „partnerzy, bliscy”? Gdzie zamiast wiedzy-władzy mamy strategię świadomej niewiedzy, a zamiast dominacji – współodczuwanie?
Balansując na granicy literackiej mitologii i krytycznej eseistyki, Olga Tokarczuk opowiada nam o ciele, seksualności i śmierci, o uwikłaniu w płeć i uwiedzeniu darkroomem. O Michelu Faberze i Matriksie. A także o swoich podróżach, mapach lęków i lądów, ulicach Amsterdamu i horyzoncie Masywu Ślęży.

"Moment niedźwiedzia" to książka o budowaniu własnego miejsca w świecie i języku. A to proces niełatwy i nigdy niekończący się.
Joanna Bator

Jeśli świat tworzony przez Olgę jest nieco lepszy niż ten, w którym żyjemy, to nie przez przemilczenie jego bolesnych miejsc, tylko dzięki przemodelowaniu go na miarę człowieka myślącego, wnikliwego, wrażliwego, współczującego – takiego, jakim jest autorka.
Kinga Dunin, fragment wstępu

Zapraszamy do obejrzenia trailera książki: http://www.youtube.com/watch?v=GOZwKAfxyuo&feature=youtu.be

Olga Tokarczuk (ur. 1962) – jedna z najpopularniejszych i poczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za Biegunów). Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane już do ponad dwudziestu krajów.

Patronat medialny:

Polityka, Tok FM, Bluszcz, lubimyczytac.pl

Wydawnictwo Krytyki Politycznej www.krytykapolityczna.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj