O Polityce

Z Baumanem i Gadaczem o życiu

Polityka
22.04.2012, godz. 18.30, Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie.
Polityka
Polityka
Polityka

Co może robić człowiek w świecie zarządzanym przez ciągłe kryzysy? Zadawać pytania o rzeczywistość, w której żyje nawet jeśli wydają się jałowe. Collegium Civitas, Tygodnik „Polityka” i Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na debatę mistrzów - profesorów Zygmunta Baumana i Tadeusza Gadacza. Spotkaniu towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu dokumentalnego „The Trouble with Being Human These Days”, poświęconego teoriom kierownika Szkoły Socjologicznej Collegium Civitas, prof. Baumana. Spotkanie poprowadzi red. Jacek Żakowski, dziennikarz tygodnika „Polityka”.

 Zapraszamy 22 kwietnia (niedziela), godz. 18.30, Pałac na Wyspie, Łazienki Królewskie.

Twórca teorii „płynnej nowoczesności”, profesor Zygmunt Bauman od blisko półwiecza podejmuje trud stawiania diagnozy współczesnemu społeczeństwu. Jego analizy, dla wielu pesymistyczne, coraz częściej uznawane są obecnie za trafne opisy sytuacji, w jakiej znalazł się człowiek ponowoczesny. Podobnie problematyka filmu „The Trouble with Being Human These Days” dotyczy spraw, które bliskie są każdemu z nas – życia w świecie, w którym nikt nie zadaje już pytań o to, dokąd zmierzamy i jaki jest plan podróży. Film poświęcony teoriom profesora oparty jest na serii wywiadów z Zygmuntem Baumanem przeprowadzonych przez Marka Daviesa, socjologa z uniwersytetu w Leeds - krytyka teorii Profesora i jego bliskiego przyjaciela. Dokument stanowi próbę wizualnego przestawienia teorii Zygmunta Baumana uchwyconych w krótkich wywiadach na temat współczesnej niepewności przeprowadzonych z socjologami, publicystami i artystami.

Debata „Życie wg mistrzów, czyli Bauman vs Gadacz” jest następstwem myśli i teorii przepływających przez kolejne edycje Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza oraz Szkoły Socjologicznej Zygmunta Baumana, realizowanych w Collegium Civitas. Zamierzeniem debaty, jak i autorskich szkół mistrzów jest próba zrozumienia współczesnego świata oraz podtrzymanie zanikającej na innych uczelniach relacji mistrz – uczeń. Stworzyliśmy miejsce rozmów i dyskusji, które niegdyś były dostępne tylko dla wąskiej grupy intelektualistów. Słuchacze zapoznają się z bogactwem nurtów, kierunków i szkół filozoficznych oraz zgłębiają wiedzę na temat nierówności społecznych, zmiennych form konfliktów i wpływu rewolucji informatycznej na kondycję współczesnego człowieka – wyjaśnia prof. Edmund Wnuk-Lipiński, Rektor Collegium Civitas.

Na spotkanie z profesorem Gadaczem i profesorem Baumanem zapraszamy wszystkich, którzy zarówno w swej pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym poszukują niekonwencjonalnych dróg rozwoju i inspiracji w odniesieniu do fundamentalnych zagadnień natury filozoficznej i socjologicznej.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: marta.okon@collegium.edu.pl do 19 kwietnia.

Reklama
Reklama