Nagrody Historyczne POLITYKI 2012 wręczone
24 kwietnia w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2011 roku.
Laureaci: (od lewej) Mirosław A. Supruniuk, Grzegorz Motyka, Aleksander Hall
Polityka

Laureaci: (od lewej) Mirosław A. Supruniuk, Grzegorz Motyka, Aleksander Hall

W tym roku do Nagród zgłoszono 162 książki. Jury nagrodziło trzech autorów w trzech kategoriach. W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Grzegorz Motyka za książkę  Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943–1947 (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011). W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymał Aleksander Hall za książkę  Osobista historia III Rzeczypospolitej (Rosner i Wspólnicy, Warszawa 2011). W dziele źródeł nagroda trafiła do Mirosława A. Supruniuka za książkę  Uporządkować wspomnienia. Nieautoryzowane rozmowy z Jerzym Giedroyciem (Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji, Toruń 2011).

Artykuł Mariana Turskiego o nagrodzonych tytułach oraz zdjęcią z uroczystości wręczenia Nagród:
http://www.polityka.pl/historia/1515612,1,nagrody-historyczne-2011---laureaci.read

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Nagrody Historyczne POLITYKI przyznawane są w trzech kategoriach (działach):

1/ w kategorii (dziale) prac naukowych i popularno-naukowych;

2/ w kategorii (dziale) wydawnictw źródłowych;

3/ w kategorii (dziale) pamiętniki, relacje, wspomnienia.

Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Jerzy Holzer, prof. Jerzy Tomaszewski, red. Marian Turski, prof. Feliks Tych, prof. Wiesław Władyka, prof. Wojciech Wrzesiński, dr Marcin Zaremba.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną