O Polityce

Literacki Sopot rusza 18 sierpnia

Na pięć dni letnia stolica kraju zamieni się w prawdziwy literacki kurort. Do Sopotu zjadą wybitni pisarze, reportażyści, dziennikarze, a także muzycy – m.in. Mariusz Szczygieł, Jacek Hugo-Bader, Ignacy Karpowicz, Joanna Bator, Ewa Winnicka, Wojciech Tochman, Witold Szabłowski, Jurij Andruchowycz i wielu innych.
materiały prasowe/materiały prasowe

I edycja festiwalu „Literacki Sopot” odbędzie się w Sopocie w dniach 18-22 sierpnia 2012 roku. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sopot, a głównym partnerem Instytut Książki.

Przy organizacji „Literackiego Sopotu” współpracują także: Fundacja Nagrody Literackiej NIKE, Instytut Reportażu i TVP Kultura oraz niemal wszystkie sopockie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Państwowa Galeria Sztuki, Zatoka Sztuki oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu – Dworek Sierakowskich.

Festiwal literatury „Literacki Sopot” ma szansę stać się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W programie festiwalu znajdzie się blisko 50 wydarzeń kulturalnych związanych z promocją szeroko pojętej literatury i czytelnictwa.

Najpiękniejsze zakątki Sopotu - Park Północny, Plac Przyjaciół Sopotu – tętnić będą rytmem literackich spotkań, projekcji filmów inspirowanych literaturą, warsztatami dla dorosłych i dzieci, biciem czytelniczych rekordów, wymianami książek. Będziemy czytać i rozmawiać wszędzie - na każdym rogu, placu, ławeczce i w kawiarni, na Molo i na dworcu, na trawnikach i na plażowym piasku.

„Literacki Sopot” będzie też okazją do zapoznania się i zaopatrzenia w czytelnicze bestsellery i nowości podczas Targów Książki, które odbędą się w dniach 18-19 sierpnia na Placu Przyjaciół Sopotu.

Książka, to nie tylko zbiór zapisanych kartek połączonych oprawą – to treści nieprzypadkowo połączone w całość. To opowieść, żywa tkanka, której krążenie przywraca ten, kto zaczyna ją czytać, wpuszczając ją w swój własny krwioobieg. „Literacki Sopot” to festiwal idący z duchem czasu, którego zadaniem jest również ukazanie – obok nieskrywanej miłości do książki drukowanej – zmian zachodzących w obrębie czytelnictwa i formy książek. Nie zabraknie więc prezentacji audiobooków, e-booków (z możliwością ściągnięcia wybranego tytułu na telefon komórkowy) oraz narzędzi skierowanych m.in. do osób niewidzących, jak choćby programy odczytujące tekst.

„Literacki Sopot” to także kino prezentujące dokumenty o autorach i adaptacje literatury pochodzące ze zbiorów TVP Kultura oraz bogata scena muzyczna (tu m.in. najnowszy projekt Trzaski i Stasiuka oraz projekt Andruchowycz + Karbido).

Podczas „Literackiego Sopotu” odbędą się m.in.:

- Państwowa Galeria w Sopocie/ Spotkania autorskie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Literackiej NIKE oraz z laureatami nagrody z lat poprzednich , miedzy innymi Joanna Bator i Ignacy Karpowicz.

- „ Spot Literacki ” Konkurs na stworzenie nietypowej, krótkiej formy video, które będzie promowała modę na czytanie pism literackich. W konkursie może wziąć udział każdy, kto w terminie do 30 lipca 2012 roku do godziny 20.00 prześle na adres Towarzystwa Przyjaciół Sopotu film nie dłuższy niż 2'30''

W formule Konkursu mieszczą się krótkie spoty reklamowe, promujące jedno ze wskazanych pism kulturalnych: „Zeszyty Literackie”, „Twórczość”, „Topos”, „Odra”, „Bluszcz”.

Tadeusz Dąbrowski (członek Jury ) :Organizatorom zależy na przełamaniu stereotypów i pokazaniu, że pisma kulturalne nie są adresowane wyłącznie do wąskiego kręgu "wtajemniczonych"/specjalistów: pracowników naukowych, studentów kierunków humanistycznych, krytyków literackich oraz samych pisarzy, lecz do każdego, kto lubi czytać i jest zainteresowany przemianami we współczesnej kulturze. Na uświadomieniu odbiorcy, że to, co elitarne i głębokie, nie musi być hermetyczne i niedostępne. Wreszcie, że lektura pism literackich jest najzwyczajniej modna. Preferowane więc będą dynamiczne, a nawet agresywne środki wyrazu oraz nawiązujące do popkultury metody promocji".

Nagrodzone prace będą prezentowane na nośnikach multimedialnych w przestrzeni miasta – na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Pełen regulamin konkursu dostępny od 31 maja na stronie www.sopot.pl

- / Zatoka Sztuki /- Szkoła Reportażu cykl warsztatów poświęconych sztuce reportażu, zorganizowanych przez Instytut Reportażu. Pod okiem mentorów: Wojciecha Tochmana, Lidii Ostałowskiej, Pawła Goźlińskiego oraz Witolda Szabłowskiego, będą uczyć się o tym, „Jak opisać nieopisywalne”, „Jak nie ugrzęznąć w stereotypach” i o innych szczegółach pracy reporterskiej, a także przygotowywać teksty do codziennej gazetki festiwalowej. Uczestnicy będą mieli także możliwość przeprowadzenia wywiadów ze znakomitymi gośćmi festiwalu.

Już na początku lipca ruszą zapisy na warsztaty, które odbędą się w zamkniętych, 20 osobowych grupach. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne. Zadecyduje kolejność prawidłowo wypełnionych zgłoszeń.

Dla wszystkich wielbicieli szkoły reportaży organizatorzy przygotowali możliwość spotkania z autorami w godzinach popołudniowych, w salach Zatoki Sztuki.

/ Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/ Spotkania z przedstawicielami czołowych polskich pism literackich m.in.: „Twórczość”, „Odra”, „Zeszyty Literackie” „Topos” „ Bluszcz”. W spotkaniach udział wezmą miedzy innymi : Anna Piwkowska , Mikołaj Nowak-Rogoziński , Marek Zagańczyk , Rafał Bryndal, Bohdan Zadura, Mieczysław Orski, Tadeusz Dąbrowski.

/ Plac Przyjaciół Sopotu / Targi książek, w których wezmą udział wydawnictwa z całej Polski.

/ Towarzystwo Przyjaciół Sopotu / Prezentacja reportaży telewizyjnych dotyczących postaci związanych z literaturą, udostępnionych przez kanał TVP Kultura.

/ Zatoka Sztuki / Kino plenerowe – adaptacje kultowych książek. Kluczem do ich prezentacji będzie m.in. możliwość przeczytania zekranizowanej książki w dwa wieczory przed seansem. W punkcie informacyjnym na Placu Przyjaciół Sopotu będzie działała filia Biblioteki Miejskiej, w której będzie można wypożyczyć wybrane do prezentacji tytuły. Listę filmów opracuje filmoznawca dr Krzysztof Kornacki.

/Miejska Biblioteka Publiczna / spotkania z autorami książek fantasy i kryminałem, miedzy innymi Jakubem Ćwiek i Anną Brzezińską.

- Uwolnij książki! – akcja wymiany książek

- Warsztaty dla najmłodszych uczestników ,

I wiele , wiele innych atrakcji.

Program i więcej informacji na stronie: www.literackisopot.pl

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama