O Polityce

Festiwal Singera

Zapraszamy na IX Festiwal Kultury Żydowskiej – 25 sierpnia – 2 września w Warszawie.

Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. amerykański wokalista Joshua Nelson, noszący miano księcia muzyki gospel, światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy, legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer (USA). Do Warszawy przyjedzie Joshua Daniel Kahn z formacją The Painted Bird, łączący muzykę klezmerskąz politycznym dark kabaretem i punk-rockiem, jak również niedościgniony wirtuoz klezmerskiej muzyki klarnetowej – Dawid Krakauer z zespołem. Festiwal uświetni koncert Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń teatralnych. Do Warszawy zawita po raz pierwszy izraelski teatr Nephesis Theatre ze spektaklem „Gimpel the Fool” – opartym na opowiadaniu noblisty I.B. Singera. „Gimpel the Fool” to surrealistyczne przedstawienie o istocie zdrady i walce między dobrem a złem, na tle wydarzeń politycznych w Europie lat 30-tych, uzupełnione bogatą ścieżką dźwiękową głosów i muzyki klezmerskiej. Podczas festiwalu w Teatrze Żydowskim odbędzie się również pokaz najnowszego spektaklu „Ach! Odessa – Mama…” w reżyserii Jana Szurmieja oraz premiera sztuki Pawła Passiniego „Księga Blasku”.

Festiwal odbędzie się jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych –  wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych  i innych atrakcji.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal „Warszawa Singera” jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach.

Program dostępny na www.festiwalsingera.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama