O Polityce

3. edycja Szalonych Dni Muzyki w rosyjskich rytmach

Polityka
W dniach 28-30 września, już po raz trzeci, w Warszawie odbędzie się międzynarodowy festiwal „Szalone Dni Muzyki”. W ciągu 3 dni 950 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych rosyjskich kompozytorów: Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Prokofiewa, Strawińskiego i Szostakowicza.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowanych jest 60 koncertów w 4 salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich rosyjskich pisarzy: Sala Moniuszki zamieni się w Salę Puszkina, Zascenium - Dostojewskiego, Kameralna - Czechowa, a Sale Redutowe - Tołstoja. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gogol.

Podczas festiwalu, poza występami uznanych polskich i zaproszonych z całego świata artystów, publiczność będzie mogła zobaczyć występy i usłyszeć młodych wykonawców - najlepsze zespoły z 10 szkół muzycznych z całej Polski.

Festiwalowi towarzyszą muzyczne programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli - „Akcja Labirynt” oraz koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt - "Smykofonia".

 „Szalone Dni Muzyki ROSJA” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin. Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w 2013 roku rozszerzy się na Kanadę i Chiny, a w kolejce czekają następne kraje.

Niestandardowymi propozycjami zgodnymi z ideą festiwalu, są np.: Piotruś i wilk, nagrodzona Oscarem filmowa adaptacja baśni muzycznej Prokofiewa z muzyką na żywo; Strawiński hip-hop, muzyczna akcja animacyjna oparta na Historii żołnierza Strawińskiego; koncerty Rosyjskiej Orkiestry Rogów z Petersburga, czy muzyka cerkiewna w wykonaniu  Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („Chopin Open” w 2010 r.) oraz Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les Titans” w 2011 r.). Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 30 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 6 500 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

W programie występy między innymi:

Solistów: Boris Berezovsky (fortepian), Abdel Rahman El Bacha (fortepian), Nikolai Lugansky (fortepian), Vadim Rudenko (fortepian), Alexander Kniazev (wiolonczela), Andrei Korobeinikov (fortepian);

Orkiestr: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Iuventus;

Dyrygentów: Alexander Vedernikov, Dmitri Liss, Jerzy Maksymiuk, George Tchitchinadze, Aziz Shokhakimov, Antoni Wit;

Zespołów Kameralnych: Trio Wanderer, Kwartet Borodina, Motion Trio, Kwadrofonik.

Bilety dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.szalonednimuzyki.pl.

 

Reklama
Reklama