O Polityce

Smarzowski nagrodzony za „Różę”

Reżyser Wojciech Smarzowski odebrał 20 września w Warszawie Nagrodę im. Jerzego Zimowskiego, przyznaną mu przez Instytut Spraw Publicznych za film "Róża".

- To nagroda za ukazanie wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat, ale wciąż aktualnych: migranci, uchodźcy wciąż uciekają, z powodów politycznych, ale także przed przemocą, gwałtem i głodem – dr Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych odczytał podczas uroczystości uzasadnienie kapituły Nagrody im. Jerzego Zimowskiego. Kapituła dostrzegła, że „swoją opowieścią, Smarzowski przywraca twarz i pamięć ofiarom tamtych wydarzeń, w szczególności kobietom, które potrafią zachować godność i siłę w obliczu nieustannego zagrożenia, gwałtów i innych aktów okrutnej przemocy”. Nagroda im. Jerzego Zimowskiego jest przyznawana przez Instytut Spraw Publicznych od 2008 roku osobom działającym na rzecz migrantów, uchodźców oraz osób, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody byli: Małgorzata Gebert, Stana Buchowska, Janusz Skulich, Krystyna Starczewska i Wiktor Osiatyński.

Zmarły w 2007 roku Jerzy Zimowski był wieloletnim członkiem Zarządu Instytutu Spraw Publicznych, a także wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1990-1996. Dużo uwagi poświęcał kwestiom migracji i uchodźców. Z Jego udziałem odbywały się m. in pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen, wprowadzał ustawodawstwo regulujące związane z tym problemy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama