O Polityce

Książka Sylwii Chutnik "Cwaniary"

Polityka
Halina Żyleta jest za młoda na wdowę, a jednak zabili jej ukochanego Antka i ona, będąc w zaawansowanej ciąży, z zemsty uprawia gangsterkę.

Jej koleżanka, Celina Cios, ogólnie mało ambitna, ma ambicję pomagać Halinie w wymierzaniu sprawiedliwości. Biją chamów, prostaków, meneli wszelkiej maści.

Najnowsza powieść Sylwii Chutnik „Cwaniary”, która ukaże sie 7 listopada – to z pozoru lekko absurdalna opowieść o kobiecym gangu. Napisany charakterystycznym dla autorki, sugestywnym językiem egzystencjalny komediodramat o kwestiach najważniejszych: życiu, śmierci, miłości, samotności, wewnętrznej uczciwości… Dziewczyny ustaliły inne życie niż to, które je spotkało. Czy jest możliwość złożenia zażalenia na źle wykonaną usługę życiorysu? – pyta Chutnik, portretując swe tyleż osobliwe, co pokiereszowane bohaterki, a zarazem całą, skomplikowaną istotę kobiecości.

Osobnym bohaterką tej książki jest Warszawa. Bo Warszawa jest jak kromka chleba. Smaczna, zapychająca ale niezdrowa. Ugniata się w brzuchu i rośnie w nim na zakalec. Odbija się to potem człowiekowi do wieczora i choćby popijał wodą, wstrzymywał powietrze i się nagle przestraszał – nie daje rady. Czkawka miejska, nie do zatrzymania. Halina i jej kumpelki to dziewczyny z Mokotowa. Tam właśnie zemszczą się na pewnym deweloperze, który, by wykurzyć ludzi ze starych kamienic, potrafi ich nawet podpalić. Chutnik kapitalnie i oryginalnie opisuje Mokotów, Starówkę, Targówek i Bródno …

O autorce:

Sylwia Chutnik (ur. 1979), pisarka, felietonistka, działaczka społeczna. Kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Mama działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka po Warszawie. Publikowała w wielu czasopismach, jej teksty ukazały się także w książkach zbiorowych. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura w 2008 roku i Stołecznego Nobla Ashoki w 2009 roku. Autorka książek: „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Warszawa kobiet”, „Mama ma zawsze rację”. Nominowana do nagrody Nike 2009. Mieszka w Warszawie.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama