O Polityce

Blaski i wrzaski - program z Piotrem Sarzyńskim w TVP1

Od 20 października 2012 r. w TVP 1 w co drugą sobotę o godz. 11.35 nadawany jest program „Blaski i wrzaski”, którego współautorem, a także jednym z prowadzących jest nasz redakcyjny kolega Piotr Sarzyński.
Piotr Sarzyński, prowadzący 'Blaski i wrzaski'Michał Mutor/Agencja Gazeta Piotr Sarzyński, prowadzący "Blaski i wrzaski"

Piotr z racji notorycznego pisania o rzeczach estetycznych (od wielu lat jest naszym recenzentem sztuki) to osoba o szczególnej wrażliwości na otaczającą nas przestrzeń publiczną. Z tej fascynacji – czy też raczej obsesji wytykania i piętnowania tego, co brzydkie i pokraczne, oraz wychwalania tego, co piękne i zachwycające – brały się liczne artykuły w naszym tygodniku. Stąd też wziął się pomysł na opublikowaną wiosną tego roku książkę „Wrzask w przestrzeni” (wciąż dostępną w naszym sklepie internetowym: www.skleppolityki.pl). Blog Piotra o pięknie i brzydocie przestrzeni publicznej jest niejako bieżącym rozwinięciem książki. Przypomnijmy jeszcze, że Piotr był też spirytus movens powołanej przez redakcję POLITYKI Nagrody Architektonicznej. Teraz czas na telewizję. I próbę pokazania w lekkiej i przystępnej formie sprawy estetyki w przestrzeni publicznej. Pierwsza, 9-odcinkowa, seria programu, emitowana w telewizyjnej Jedynce co dwa tygodnie, ma wyczulać na przykłady piękna i brzydoty, uczyć kryteriów oceny architektury poprzez pokazywanie konkretnych realizacji architektonicznych, urbanistycznych, ale też plenerowych dzieł sztuki i pomników.

Współprowadzącymi program są: znana piosenkarka Anna Jurksztowicz oraz architekt Jakub Szczęsny, autor słynnego najwęższego domu świata, zaprojektowanego dla pisarza Etgara Kereta. Producentem programu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Pierwszy odcinek został poświęcony nowej twarzy Śląska. Na przykładzie Katowic pokazane zostało, jak region szybów kopalnianych i familoków powoli zamienia się w miasto kultury i nauki.
Zapraszamy do obejrzenia.

Drugi odcinek nadany w sobotę 3 listopada poświęcony został szpeceniu polskiego krajobrazu górskiego przez niekontrolowaną zabudowę i urbanistyczny chaos. Zapraszamy do obejrzenia

Już 17 listopada o godz. 11.35 zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka: „Niestrawny bigos”, w którym prowadzący wyruszą na przedmieścia miast, by pokazać i opowiedzieć o panującym tam, coraz większym chaosie urbanistycznym. Na koniec programu jak zwykle odwiedzą pracownię architektoniczną (tym razem WWAA), która podjęła się zadania wirtualnego poprawienia małego fragmentu tego bałaganu.

Reklama
Reklama