O Polityce

„Dylematy wzrostu gospodarczego”

Zapraszamy do Salonu POLITYKI na debatę „Dylematy wzrostu gospodarczego”, we wtorek 12 lutego 2013 r. godzina 18.00 w siedzibie POLITYKI, ul. Słupecka 6 w Warszawie. Gościem Edwina Bendyka będzie Marcin Popkiewicz autor książki pt. „Świat na rozdrożu”.
okładka książkiMarcin Popkiewicz/Polityka okładka książki

Książka „Świat na rozdrożu” zainteresuje wszystkich, którzy chcą rozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany.

Dlaczego wzrost gospodarczy jest bardzo ważny? Dlaczego nie chodzi nawet o to, jak wysokie jest PKB, ale jak szybko rośnie? Dlaczego wzrost gospodarczy jest koniecznością i co będzie się działo, jeśli wyhamuje?

Dzięki prawie darmowej energii paliw kopalnych cieszymy się naszym dobrobytem. Jednak wyczerpywanie łatwo dostępnych i tanich złóż ropy i innych zasobów niesie za sobą poważne konsekwencje dla systemu gospodarczego wymagającego stałego wzrostu.

Środowisko, które jest poddawane coraz większej presji, a którego pogarszający się stan coraz silniej wpływa na nasze życie i gospodarkę.

Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Wiele wskazuje na to, że nie będzie taką kontynuacją, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy, zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.

Decyzje te będą dotyczyć przede wszystkim gospodarki, sposobu produkcji energii i naszego wpływu na środowisko. Każda z dziedzin postrzegana całościowo w oderwaniu od pozostałych może być absolutnie fascynująca i pochłonąć całą uwagę. Jednak kwestie gospodarki, energii i środowiska są tak silnie ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie.

Zapraszamy do Salonu POLITYKI na spotkanie z autorem książki „Świat na rozdrożu”.

Gospodarzem spotkania będzie Edwin Bendyk.

Wtorek 12 lutego 2013 roku, godzina 18.00, siedziba tygodnika POLITYKA, ul. Słupecka 6 Warszawa, wejście B.

Marcin Popkiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. To pisarz, naukowiec, menedżer, tłumacz, wykładowca oraz autor setek artykułów dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii.

Reklama
Reklama