O Polityce

III Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty

Grand Prix trzeciej edycji Konkursu im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Arka czasu”.
materiały prasowe/materiały prasowe

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ambasady Szwecji oraz literackim patronatem Polskiej Sekcji IBBY, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PZU. Laureaci Konkursu zostali uhonorowani 16 marca br. podczas XII Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

Jury Konkursu przewodniczyła prof. dr hab. Joanna Papuzińska, literaturoznawca i pisarka. W skład Jury wchodzili też: prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński, pracownik naukowy i krytyk literatury dziecięcej, Wiesława Jędrzejczakowa z Wydawnictwa Literatura, Anna Sójka - Leszczyńska z Wydawnictwa Publicat, Katarzyna Ziębik z Wydawnictwa Stentor, a także przedstawicielki Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” – Irena Koźmińska, Prezes, oraz Elżbieta Olszewska, Członek Zarządu i Dyrektor Programowy Fundacji. Na Konkurs napłynęło 413 prac w trzech kategoriach wiekowych.

Konkurs Literacki im Astrid Lindgren jest organizowany od 2006 roku. Irena Koźmińska, Prezes Fundacji, uważa, że ma on trzy szczególne cechy, które przyczyniają się do jego dobrej marki i popularności: stawia przed autorami wysokie wymagania literackie i etyczne, co pozytywnie przekłada się na jakość nadsyłanych prac, zwycięzcom oferuje wysokie nagrody, ale przed wszystkim - gwarantuje rychłe pojawienie się nagrodzonych książek w księgarniach dzięki zaangażowaniu w prace jury wydawnictw Publicat, Literatura i Stentor.

Zdaniem prof. Joanny Papuzińskiej w tegorocznej edycji Konkursu warto zwrócić uwagę na ciekawe poszukiwania tematyczne i gatunkowe, szukanie nowych form dialogu z czytelnikiem, próby wyjścia poza klasyczną formułę powieści obyczajowej czy też wplatanie do niej wątków z przeszłości.

Organizatorów cieszy fakt, że Konkurs im. Astrid Lindgren wyrobił sobie mocną pozycję wśród uznanych pisarzy, ponieważ wielu z nich bierze w nim udział - i wygrywa - po raz kolejny, wyznaczając wysokie standardy literatury dla dzieci.

Jury przyznało 8 nagród i 2 wyróżnienia.

W kategorii do lat 6 nie przyznano I nagrody. II nagrodę zdobyła Beata Majchrzak za książkę pt. „Opowieść o błękitnym psie”, III miejsce - Grażyna Bąkiewicz za książkę
pt. „Kosmiczni odkrywcy - Franio i jego babcia”. Wyróżnienie otrzymał Grzegorz Janusz za książkę: „Niezbyt tęga księga”.

W kategorii wiekowej 6-10 lat I nagrodę zdobyła Katarzyna Ryrych za książkę
„O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i Myszach Podpodłogowych”, II nagrodę - Rafał Witek za książkę „Klub latających ciotek”, III nagrodę - Paweł Beręsewicz na książkę „Noskawery”.

W kategorii wiekowej 10 – 14 lat I nagrodę zdobył Marcin Szczygielski za książkę „Arka czasu”, II nagroda przypadła Zuzannie Orlińskiej za książkę „Ani słowa o Zosi”, III nagrodę otrzymała Barbara Kosmowska za książkę „Kasztanowa Aleja”. Wyróżniona została książka: „Ostatni lot Euriona” Patryka Kowalskiego.

Grand Prix III Konkursu im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci młodzieży, rzeźbę Pippi Pończoszanki podnoszącej konia, autorstwa znanej artystki rzeźbiarki Doroty Dziekiewicz-Pilich, otrzymał Marcin Szczygielski za książkę „Arka czasu”. Również w drugiej edycji konkursu to właśnie Marcin Szczygielski był laureatem Grand Prix za książkę „Czarny Młyn” (Wyd. Stentor, 2011 r.). Nagrodzona główną nagrodą III Konkursu książka jest zaskakująco inna w stosunku do pozostałych tytułów M. Szczygielskiego adresowanych do młodego czytelnika, co świadczy o bardzo szerokich możliwościach i znakomitym warsztacie literackim Autora.

Laureaci III Konkursu im. Astrid Lindgren otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Tradycyjnie w każdej kategorii wiekowej pierwsza nagroda wynosi 15 000 zł, druga – 10 000 zł, trzecia – 5 000 zł; autorzy prac wyróżnionych otrzymują po 1000 zł. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 16 marca br. podczas XII Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poprowadziła ją w imieniu Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” Elżbieta Olszewska.

Książki nagrodzone i dostrzeżone w poprzednich edycjach Konkursu im. Astrid Lindgren doczekały się szerszego uznania: „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej została wybrana przez Polską Sekcję IBBY „Książką Roku 2007”, „Ala Betka” Idy Pierelotkin otrzymała w roku 2008 nagrodę kwartalnika Guliwer: „Guliwera w krainie Olbrzymów” za debiut, zaś książka Małgorzaty Szyszko–Kondej „Sejf z milionem w środku” została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Konkurs zdobył uznanie i wsparcie jednego z najważniejszych Mecenasów kultury w Polsce – Grupy PZU. Pan Bogdan Benczak, Prezes Fundacji PZU, uzasadnia ponowne przyznanie dotacji: „Dzięki tego rodzaju inicjatywom nie tylko odkrywamy nowe talenty literackie i wspieramy młodych pisarzy w upowszechnianiu najlepszych standardów literatury dziecięcej, ale również wzbogacamy ją o nowe, wartościowe pozycje literackie. Jesteśmy przekonani, że takie konkursy doskonale promują ideę czytania wśród najmłodszych oraz skutecznie przekazują mądrość i wartości moralne zawarte w książkach. W czasach gdy stale maleje liczba tak przeczytanych, jak i zakupionych książek, inicjatywy promujące czytelnictwo i poszerzające ofertę literatury dla dzieci zasługują na wsparcie.”

Patroni honorowi Konkursu im. Astrid Lindgren: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Szwecji;

Patron literacki - Polska Sekcja IBBY;

Patroni medialni Konkursu: Polityka, Polskie Radio S. A., Qulturka.pl, miastodzieci.pl;

Partner Konkursu: Fundacja PZU.

Fundacja „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”, założona w grudniu 1998 roku, wspiera zdrowie psychiczne, umysłowe i moralne dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne i promocyjne. W 2001 r. Fundacja zainaugurowała kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, która uświadamia społeczeństwu, jak ogromne znaczenie ma głośne czytanie dziecku od urodzenia dla jego wszechstronnego rozwoju. Fundacja realizuje wiele dużych przedsięwzięć m.in. coroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, konferencje i warsztaty edukacyjne z cyklu „Mądre Wychowanie” m.in. na temat potrzeb emocjonalnych dzieci, wychowania przez czytanie i nauczanie wartości. W trosce o wysoką jakość kultury dla młodego pokolenia Fundacji angażuje się w projekty literackie, takie jak wydana wspólnie z tygodnikiem Polityka 23-tomowa kolekcja książek „Cała Polska czyta dzieciom”, czy konkursy literackie im. Astrid Lindgren na książki dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku Fundacja zainaugurowała program „All of Europe Reads to Kids”, w ramach którego już trzy kraje: Czechy, Słowacja i Litwa, prowadzą podobne do polskiej kampanie czytania. W 2012 r. Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” uruchomiła Internetowy Uniwersytet Mądrego Wychowania m.in. z kursami e-learningowymi na temat czytania i nauczania wartości.

Więcej informacji: www.cpcd.pl, www.calapolskaczytadzieciom.pl

Reklama
Reklama