O Polityce

"Reżyserzy" - książka Janusza Wróblewskiego

Polityka
Najwięksi reżyserzy światowego kina w rozmowach ze znanym krytykiem filmowym.

30 wywiadów z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina.

 Książka jest podzielona na siedem części. Wróblewski grupuje reżyserów zgodnie z ich wizją kina, a więc mamy Prowokatorów (Cronenberg, Greenaway, Haneke, Trier, Żuławski), Galerników wyobraźni (Gilliam, Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), Ukąszonych przez Hollywood (Cimino, Konczałowski, Polański, Scorsese) Wędrowców i tułaczy (Herzog, Ivory, Carriere, Wenders), Prześmiewców (Allen, Alyman, Forman, Leigh), Tych, którzy mają płomień w sercu (Kieślowski, Loach, Moretti, Zanussi) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu  „Po Shoah” (Benigni, Falk, Holland, Lanzmann).

Każde spotkanie z reżyserem to rozmowa poprzedzona krótką prezentacją sylwetki i twórczości.

 

“Wszystko co najciekawsze, oryginalne, przełomowe i wyzwalające we współczesnym kinie zawdzięczamy właśnie im, nowemu pokoleniu galerników wrażliwości, których talent i wyobraźnia nie mieszczą się w żadnych stereotypowo zakreślonych ramach.

Skąd bierze się ich siła, co myślą o kinie, jakie mają poglądy polityczne, jakimi są ludźmi, co w życiu przeszli oraz co tak naprawdę próbują wyrazić swoją twórczością – tego trudno się dowiedzieć z okolicznościowych rozmów odbywanych z okazji premier, rzadko też udaje się to odczytać z recenzji. Nieliczne monografie im poświęcone też nie wyjaśniają wszystkiego. Stąd pomysł, aby niecodzienną szansę spotkań z niektórymi z nich wykorzystać do postawienia nieco ostrzejszych pytań, dociekających nie tyle samego przebiegu procesu realizacji i towarzyszących mu wątpliwości, co bogactwa świata wewnętrznego ich twórców, sprzeczności, które ich dręczą.”

Ze wstępu

  

O Autorze:

Janusz Wróblewski jest dziennikarzem filmowym. Pracował jako krytyk filmowy m.in. dla "Życia Warszawy", "Życia", „Machiny”. Współpracował także z miesięcznikiem "Kino". Jest sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI.

Autor scenariuszy filmowych, a także książki pt. "Magia kina", wieloletni rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Obecnie jest członkiem redakcji tygodnika "Polityka".

  

Książka ukaże się 15 maja nakładem Wydawnictwa „Wielka Litera”. Do nabycia na www.sklep.polityka.pl

Reklama
Reklama