O Polityce

"Reżyserzy" - książka Janusza Wróblewskiego

Polityka
Najwięksi reżyserzy światowego kina w rozmowach ze znanym krytykiem filmowym.

30 wywiadów z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina.

 Książka jest podzielona na siedem części. Wróblewski grupuje reżyserów zgodnie z ich wizją kina, a więc mamy Prowokatorów (Cronenberg, Greenaway, Haneke, Trier, Żuławski), Galerników wyobraźni (Gilliam, Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), Ukąszonych przez Hollywood (Cimino, Konczałowski, Polański, Scorsese) Wędrowców i tułaczy (Herzog, Ivory, Carriere, Wenders), Prześmiewców (Allen, Alyman, Forman, Leigh), Tych, którzy mają płomień w sercu (Kieślowski, Loach, Moretti, Zanussi) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu  „Po Shoah” (Benigni, Falk, Holland, Lanzmann).

Każde spotkanie z reżyserem to rozmowa poprzedzona krótką prezentacją sylwetki i twórczości.

 

“Wszystko co najciekawsze, oryginalne, przełomowe i wyzwalające we współczesnym kinie zawdzięczamy właśnie im, nowemu pokoleniu galerników wrażliwości, których talent i wyobraźnia nie mieszczą się w żadnych stereotypowo zakreślonych ramach.

Skąd bierze się ich siła, co myślą o kinie, jakie mają poglądy polityczne, jakimi są ludźmi, co w życiu przeszli oraz co tak naprawdę próbują wyrazić swoją twórczością – tego trudno się dowiedzieć z okolicznościowych rozmów odbywanych z okazji premier, rzadko też udaje się to odczytać z recenzji. Nieliczne monografie im poświęcone też nie wyjaśniają wszystkiego. Stąd pomysł, aby niecodzienną szansę spotkań z niektórymi z nich wykorzystać do postawienia nieco ostrzejszych pytań, dociekających nie tyle samego przebiegu procesu realizacji i towarzyszących mu wątpliwości, co bogactwa świata wewnętrznego ich twórców, sprzeczności, które ich dręczą.”

Ze wstępu

  

O Autorze:

Janusz Wróblewski jest dziennikarzem filmowym. Pracował jako krytyk filmowy m.in. dla "Życia Warszawy", "Życia", „Machiny”. Współpracował także z miesięcznikiem "Kino". Jest sekretarzem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI.

Autor scenariuszy filmowych, a także książki pt. "Magia kina", wieloletni rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Obecnie jest członkiem redakcji tygodnika "Polityka".

  

Książka ukaże się 15 maja nakładem Wydawnictwa „Wielka Litera”. Do nabycia na www.sklep.polityka.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama