O Polityce

Salon „Polityki” w Porcie Literackim

19 kwietnia o godz. 22:30 we wrocławskim Imparcie odbędzie się debata w ramach Salonu „Polityki” pt.: „Pieszczochy i wykluczeni, czyli o (nie)sprawiedliwości w życiu literackim”.
materiały prasowe/materiały prasowe

Debatę poprowadzi Justyna Sobolewska, a wezmą w niej udział autorzy książek z serii Szkice wydanych nakładem Biura Literackiego: Karol Maliszewski (Po debiucie), Joanna Mueller (Stratygrafie) oraz Piotr Śliwiński (Horror poeticus).

Już temat „Pieszczochy i wykluczeni, czyli o (nie)sprawiedliwości w życiu literackim” nie pozostawia wątpliwości, że dyskusja, wzorem poprzednich Salonów „Polityki”, wywoła sporo kontrowersji. Przede wszystkim sugeruje, chociażby w nawiasie, że taka niesprawiedliwość ma miejsce, a może nawet jest domyślnym stanem rzeczy?

Co decyduje o popularności danego literata? Kogo z godnych uwagi brakuje wśród znanych i lubianych? Dlaczego sława, do której dążą jedni, w ogóle nie interesuje innych prozaików i pisarzy? Nad tymi tematami będą rozprawiać wybitni przedstawiciele świata literackiego, którzy jako krytycy niejednokrotnie zajmowali się jego analizą – Karol Maliszewski, Joanna Mueller oraz Piotr Śliwiński.

Dwoje uczestników debaty – Karol Maliszewski oraz Joanna Mueller – są tegorocznymi jurorami Połowu 2012, projektu skierowanego do pisarzy przed debiutem książkowym. O problemie wchodzenia na literackie salony, pierwszej książce i nieuniknionym pytaniu „co dalej” pisał Maliszewski w książce Po debiucie.

Zaznaczał w niej, że literacki świat niechętnie przyjmuje debiutantów i traktuje ich protekcjonalnie. Czy zatem problem potencjalnego wykluczenia zaczyna się już wraz z pierwszą wydaną książką? Czy oznacza to, że tereny polskiego pisarstwa zostały już w stu procentach zasiedlone i nie ma tu miejsca na „świeżą krew”? Czy Maliszewski i Mueller wskażą młodych poetów, którzy już dziś powinni trafić „na afisze”?

Piotr Śliwiński w swej najnowszej pozycji Horror poeticus obok tematów dotyczących współczesnego odbioru literatury (w szczególności poezji) poświęca miejsce roli krytyka jako osoby „ratującej” pisarzy zapomnianych, niesłusznie spychanych na margines. Pisze też między innymi o przyznawaniu nagród literackich oraz związanych z nimi politycznymi uwarunkowaniami.

Joanna Mueller w Stratygrafiach pisze o poetach radykalnych, jak Chlebnikow, Karpowicz czy Norwid. Czy w dzisiejszym świecie literackim funkcjonują twórcy, których można chociażby porównywać do dawnych mistrzów prowokacji? Czy mechanizmy działające w świecie show-biznesu, jak plotka i skandal, mają rację bytu w – zdawałoby się – prezentującym wyższe sfery świecie literatury?

Salon „Polityki” to program realizowany we współpracy z tygodnikiem „Polityka”, który już po raz trzeci zagości w Porcie Literackim. W 2009 roku w jego ramach odbyła się dyskusja „Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po przełomie”, podczas której podsumowano dwie dekady rozwoju literatury polskiej i jej instytucji po 1989 roku.

W następnym roku Salon „Polityki” upomniał się o młodą poezję. Punktem wyjścia była stworzona przez Romana Honeta antologia Poeci na nowy wiek, w której zawarto utwory najciekawszych poetów debiutujących po 2000 roku.

W tym roku temat dyskusji brzmi niezwykle wyzywająco: „Pieszczochy i wykluczeni, czyli o (nie)sprawiedliwości w życiu literackim”. Można spodziewać się, że tak jak w 2009 i 2010 roku wywoła duże zainteresowanie i odzew ze strony publiczności. Niektórzy pisarze stale brylują na literackich salonach, lecz w naszym salonie znajdzie się miejsce dla tych z pisarskich rubieży.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną