Animacja, która w pierwotnym zamyśle miała być nieskomplikowanym filmem dyplomowym powstawała, od momentu narodzenia się pomysłu do zakończenia prac, 7 lat. Od czasu jego ukończenia w 2011 roku obraz podróżował po świecie zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Publiczność zagraniczna była zachwycona. Teraz szansę obejrzenia filmu mają wreszcie polscy widzownie. Już od 25 kwietnia „Świteź” będzie wyświetlany w kinach studyjnych w wybranych miastach w kraju, tuż przed projekcją filmu „Moja ulica” Marcina Latałły.
Film „Świteź” reprezentował Polskę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Berlinale 2011, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków z Polski i zagranicy. Otrzymał również prestiżowe wyróżnienia m.in. na festiwalach w Palm Springs i Annency. Do najważniejszych nagród dla „Świtezi” należy również Srebrny Lajkonik na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. To apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.
Film wykonano w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Żeby osiągnąć wielowarstwowy, sugestywny efekt, namalowano setki obrazów. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu „efektu smugi pędzla”.
Widz Świtezi wpada w głąb obrazu i dryfuje przez całą galerię - od Paola Ucella do Iwana Szyszkina, od ikon do futurystów. Wyjątkowo spektakularna jest scena powodzi, gdy fale zalewają cerkiew smugami farby. Reżyser wciąga nas w malarstwo, by potem zniszczyć jego iluzję. Na tym gruncie buduje gigantyczną kulminację filmu w stylu szalonej opery kosmicznej. „Świteź” jest spełnieniem marzeń o animowanym malarstwie. Z założenia miał być filmem bez dialogów. Obrazowi towarzyszy muzyka w wykonaniu orkiestry symfonicznej i chóru, specjalnie skomponowana na potrzeby filmu. To właśnie oryginalna muzyka kompozycji Iriny Bogdanovich stanowi głos w filmie i prowadzi narrację budując odpowiednie napięcie oraz nostalgię.
„Świteź” to film, który po wyjściu z Łódzkiej Szkoły Filmowej przeszedł długą drogę produkcyjną, najpierw trafił do studia Se- Ma – For, z czasem do projektu dołączali koproducenci między innymi ze Szwajcarii, Francji, Kanady i Danii. Ostatecznie najważniejszy wkład w powstanie filmu wniosło Studio Animacji i spółka producencka Human Ark z Warszawy. Za polską dystrybucję filmu odpowiada wrocławska Fundacja Magellan, która wcześniej wprowadzała na ekrany kin „Drogę na drugą stronę” Anci Damian i „Moją ulicę” Marcina Latałło. Jeszcze przed 25 kwietnia widzowie w wybranych miastach Polski będą mieli okazję obejrzeć „Świteź” w ramach cyklu specjalnych pokazów. Obraz pojawi się także na Ogólnopolskim Festiwalu Animacji w Wągrowcu.
Film „Świteź” Kamila Polaka
produkcja: Human Ark, Dystrybucja: Fundacja Magellan
www.switez.com
www.switez.eu
Polska 2010
Czas trwania: 20 min.
Premiera światowa: Luty 2011
Polska premiera kinowa kwiecień 2013-04-25
Zwiastun filmu:www.youtube.com/watch?v=CC8Hnu-F98o