O Polityce

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

Polityka
10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 140 filmów – odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon.

Podczas tegorocznego festiwalu PLANETE+ DOC pokazane zostaną najlepsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Berlinale, Locarno i Sundance, m.in.: „Scena zbrodni” Joshuy Oppenheimera, „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” Petera Mettlera, „Kocham radio” Nicolasa Philiberta, „Pussy Riot. Modlitwa punka” Mike’a Lernera i Maksyma Pozdorowkina, „(Nie)prawdziwa historia Monty Pythona według Grahama Chapmana 3D”, „Strażnicy” Drora Moreha, „Ogród mojego ojca” Petera Liechti, „Mój najstarszy kuzyn” Alana Berlinera, „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga, „Green Porno” Isabelli Rossellini, „GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi” Jean-Paula Jauda, „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa, „W złym czasie i w złym miejscu” Johna Appela oraz „Ogień 3D” Bruno Hullina.

W programie tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC znajdą się nowe sekcje filmowe:„Jedz lokalnie, myśl globalnie”, „Miasto jest nasze” i „Oblicza fotografii”, retrospektywy filmów Siergieja Łoźnicy, Petera Mettlera oraz Rachel Grady i Heidi Ewing, a festiwal odwiedzą m.in. Peter Mettler – twórca filmowych esejów dokumentalnych, artysta audiowizualny i fotograf, Nicolas Philibert – reżyser głośnego „Być i mieć” oraz Siergiej Łoźnica, autor filmów „Szczęście ty moje” (Kryształowa Łódka na Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi 2011 i Złote Grono na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie 2011) i wyróżnionego nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes 2012 „We mgle”. Z okazji polskiej premiery dokumentu „Jestem w kosmosie” Dany Rangi festiwal odwiedzi również Jean-François Clervoy – francuski astronauta, który brał dwukrotnie udział w misji promu kosmicznego Atlantis.

W programie festiwalu PLANETE+ DOC pojawi się także scena muzyczna. Podczas koncertów, które będą odbywały się prawie każdego dnia w Warszawie i Wrocławiu, wystąpią m.in.: duński zespół alternatywnego rocka Efterklang, znany jazzowy eksperymentator Fred Frith, marokański mistrz gry na rytualnym instrumencie gimbri Mokhtar Gania z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie Paweł Szpura i Wacław Zimpel, haitańska raperka Val Jeanty oraz trip hopowy zespół Sofa Surfers, którego muzyczno-filmowy remiks otworzy 10. festiwal PLANETE+ DOC (9 maja, kino Iluzjon).


W ramach festiwalu PLANETE+ DOC odbędą się również inne wydarzenia z pogranicza filmu i sztuk wizualnych m.in.: wystawy wielkoformatowych fotografii, wideoinstalacji i lightboksów Petera Mettlera (Warszawa i Wrocław) oraz wystawa prac Sharon Lockhart – jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek, której filmowe i fotograficzne prace mają eksperymentalny charakter w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Festiwal PLANETE+ DOC od lat promuje ekologiczne myślenie i przyjazny środowisku styl życia. Jako jedyny festiwal filmowy w Polsce przyznaje od kilku lat nagrodę Green Cross Warsaw Award dla najlepszego filmu ekologicznego, a najciekawsze filmy o tej tematyce są pokazywane w sekcji „Klimat na zmiany”. Rok, w którym w Warszawie odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, to wyjątkowa okazja, aby przejść od teorii do ekopraktyki i „zazielenić” nie tylko program filmowy, ale także festiwalową przestrzeń. Dlatego podczas tegorocznego festiwalu PLANETE+ DOC odbędzie się wiele wydarzeń poruszających tematykę ekologiczną, m.in. organizowane w całej Polsce debaty i spotkania poświęcone: zmianom klimatycznym, pszczołom jako zagrożonemu gatunkowi, prawom zwierząt.

Jak co roku, festiwal PLANETE+ DOC będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie Iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy prezentowane na festiwalu w poprzednich latach.

Więcej informacji o 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na www.planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc.

Reklama
Reklama