O Polityce

Książka CIENIE I ŚLADY Bogdana Białka już od 29 sierpnia w sprzedaży

Polityka

Książka „Ślady i cienie” Bogdana Białka to świadectwo żmudnej, ale wytrwałej pracy na rzecz porozumienia między Polakami i Żydami, odkłamywania historii obu narodów, przekraczania stereotypów. Przenikliwy zapis przemian w myśleniu Polaków o Polsce i świecie, o innych ludziach i innych narodach. Poruszający obraz najpoważniejszych polskich kompleksów i stereotypów, które wciąż ciążą na życiu społecznym i politycznym współczesnej Polski.

„Ślady i cienie” to wybór tekstów, przygotowany z okazji 40-lecia pracy dziennikarskiej Bogdana Białka - prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Naprawdę nie chodzi o to, aby budować wszędzie pomniki. Nasza cała ziemia, cały nasz naród, a przynajmniej wiele jego córek i synów, zasługuje na to, by uwiecznić przeszłość w kamieniu i metalu. Chodzi o to, aby powstrzymać umieranie pamięci, bo to jedyne, co możemy jeszcze zrobić - zwłaszcza że tak niewiele umieliśmy zrobić wtedy czy też potem. Musimy szukać nowych sposobów na uwrażliwianie naszej pamięci i pamięci tych, którzy przychodzą po nas.

z tekstu „Bóg jest ludzki

Teksty, które składają na książkę Bogdana Białka, stanowią niezwykle spójną całość, pokazującą wielką wrażliwość Autora na wszystko, co prowadzi do krzywdy zwykłego człowieka. Czytelnik otrzymuje poruszający obraz najpoważniejszych polskich kompleksów i stereotypów, które wciąż ciążą na życiu społecznym i politycznym współczesnej Polski.

Wiesław Myśliwski

Bogdan Białek

(ur. 1955, Białystok) jest wydawcą, dziennikarzem, psychologiem... Jako dziennikarz zadebiutował w sierpniu

1973 w „Gazecie Białostockiej”. W Kielcach zamieszkał w 1979 roku, po ukończeniu psychologii na UJ. W 1980 roku założył „Notes”, jedno z pierwszych pism solidarnościowych, i był jego redaktorem naczelnym. Pracował też naukowo na WSP w Kielcach, a potem na UJ. W połowie lat 80. związał się z Instytutem Psychologii Zdrowia. Porzucił jednak psychologię i w styczniu 1990 stworzył pierwszy regionalny dodatek do „Gazety Wyborczej”. W roku 1997, po rozstaniu z „GW”, rozpoczął wydawanie „Charakterów” – pierwszego polskiego magazynu psychologicznego „dla każdego”. Z czasem utworzył Wydawnictwo Charaktery, które obok flagowego tytułu wydaje inne czasopisma psychologiczne oraz książki. Od wielu lat energicznie działa na rzecz pojednania polsko-żydowskiego oraz chrześcijańsko-żydowskiego. W 2005 roku powołał do życia Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Książka będzie dostępna od 29 sierpnia w salonach prasowych EMPIKu i dobrych księgarniach a także na www.sklep.charaktery.eu

Wydawnictwo Charaktery

Objętość: 260 stron

Oprawa: twarda

Reklama
Reklama