O Polityce

Jubileuszowa X edycja Festiwalu Singera 24.08 – 01.09 2013 r.

Polityka
Jak co roku, na przełomie sierpnia i września okolice Placu Grzybowskiego odzyskują swój przedwojenny charakter. Muzyka klezmerska, śpiew kantorów, liczne projekcje filmowe, spektakle teatralne, warsztaty, spotkania literackie, dyskusje i debaty przyciągają prawdziwe tłumy. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to święto muzyki, teatru, filmu, literatury i sztuk wizualnych. To święto wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, kulturowych czy etnicznych. Pomysłodawczynią i dyrektorem festiwalu jest Gołda Tencer – dyrektor generalny Fundacji Shalom, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego.

Tegoroczna edycja jest z wielu powodów wyjątkowa, to nie tylko jubileusz, ale także przegląd najciekawszych zjawisk artystycznych minionych edycji i prezentacja artystów, o których występ Fundacja Shalom zabiegała od dłuższego czasu.Usłyszymy i zobaczymy artystów z Izraela, USA, Niemiec, Szwecji, Holandii, Francji, Kanady, Rumunii i Węgier.

Honorowym gościem  będzie syn Isaaca Bashevisa Singera izraelski dziennikarz – Israel Zamir.

Zapowiada się  prawdziwa uczta artystyczna!

Po raz pierwszy podczas festiwalu zagra żywa legenda jazzowej trąbki, światowej klasy artysta – który realizował projekty muzyczne m.in. z Krzysztofem Komedą, Michałem Urbaniakiem, Cecilem Taylorem, Davem Hollandem i Stu Martinem – Tomasz Stańko.  Artysta przygotował repertuar specjalnie na jubileusz festiwalu a wystąpi w Kościele Wszystkich Świętych z towarzyszeniem  zespołu Kroke oraz formacją Tomasz Stańko New York Quartet.

W Synagodze im. Nożyków, wystąpi wybitny kantor młodego pokolenia, magnetyzujący Yaacov Lemmer (USA) z towarzyszeniem Chóru Kantorów z Jerozolimy.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie kantor Dudu Fisher (Izrael/USA), szerszej publiczności znany między innymi z roli Jean Valjeana  w musicalu „Les Miserables”.  Do Warszawy przyjedzie również Ron Davis (Kanada) – rewelacyjny pianista
i kompozytor jazzowy.

Fanów nowej muzyki żydowskiej i współczesnych brzmień zapewne ucieszą występy młodych polskich wykonawców. Usłyszymy między innymi trójkę świetnych instrumentalistów, doskonałe w abstrakcji jazzowej Trio Horny Trees (Szamburski/ Trifonidis/ Zemler) oraz kwartet Hozim (Górczyński/ Szamburski/ Rogiewicz/ Kita). To wyjątkowe koncerty w jedynej w swoim rodzaju interpretacji, pokazującej jak polscy, jazzowi muzycy czują, słyszą i pojmują tradycyjną muzykę żydowską.

Gościnny Plac Grzybowski to także miejsce najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. Podczas koncertu finałowego splotą się ze sobą i wypełnią scenę żywe, pulsujące brzmienia. W sobotę, 31 sierpnia, zobaczymy światowej sławy zespół The Other Europeans, w skład którego wchodzi czternastu znakomitych muzyków  klezmerskich i romskich. Ta założona
i kierowana przez Alana Berna grupa tworzy muzykę wirtuozerską i niezwykle emocjonalną. W skład zespołu wchodzą m.in.  Alan Bern,  Paul Brody, Christian Dawid, Stas Rayko, Guy Schalom oraz  członkowie romskiego zespołu Lautari.

Dzień wcześniej, w piątek, 30 sierpnia wystąpi charyzmatyczny Książę Muzyki Gospel – Joshua Nelson z zespołem. To właśnie jego głos, porównywany do wielkiej Mahalii Jackson podczas ubiegłorocznego festiwalu, poruszył publiczność zgromadzoną a Kościele Wszystkich Świętych. Nelson pojawi się na scenie dwukrotnie, zagra także podczas wielkiego finału 1 września wraz z zespołem Cukunft Big Band Raphaela Rogińskiego orazmuzykami Orkiestry Klezmerskiej Teatru  Sejneńskiego.

Warszawa Singera to Warszawa nie tylko muzyczna, to przestrzeń otwarta także na działania teatralne. Spektakle inspirowane twórczością Isaaca Bashevisa Singera przedstawią:  Compagnie du Hasard (Francja) z przedstawieniem „...a teraz pada śnieg !” i  Teatr Żydowski
z Bukaresztu
(Rumunia) z „Yentl”. Ciekawie zapowiada się kukiełkowe widowisko „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Szmuela Shohata, na podstawie An-Skiego,
w wykonaniu Teatru Narodowego Habima z Izraela. Teatr Żydowski pokaże „Marienbad” (reż. Maciej Wojtyszko) i „Kafka tańczy” (reż. Lech Mackiewicz). Plenerowo zobaczymy Teatr Formy Józefa Markockiego z  pantomimą „Proces” wg F. Kafki.

Niewątpliwą  atrakcją będą przygotowane specjalnie na festiwal małe formy teatralne. Swoje spektakle pokażą: Karolina Kirsz (adaptacja powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza), Paweł Paszta („Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie I.B. Singera), Anna Smolar  („Golem” z udziałem Candelarii Saenz Valiente).

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych –  wystaw, wykładów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań literackich, pokazów filmowych  i innych atrakcji.

Festiwal Warszawa Singera, łączący tradycję i nowoczesność, prezentujący kulturę przedwojennego żydowskiego sztetl i współczesną sztukę inspirowaną żydowskimi motywami, od wielu lat jest najlepszym dowodem na to, że kultura żydowska jest niezwykle bogata i stale rozwija się we współczesnym świecie.

 

Festiwal rozpoczął się 24 sierpnia i potrwa do  1 września 2013 w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Festiwal do tej pory odwiedziło 200 tysięcy osób, mówiących w 15 różnych językach!

Szczegółowy program dostępny na stronie www.festiwalsingera.pl i na www.facebook.com/FestiwalSingera. Jak co roku większość wydarzeń jest dostępna NIEODPŁATNIE, trzeba tylko zarezerwować wejściówki.

Rezerwacja pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22)6521648.

Bilety w kasach Teatru Żydowskiego, tel. 022 8505656 i na stronie www.eventim.pl.


***

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal „Warszawa Singera” jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem „Warszawa Singera” do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

Reklama
Reklama