W niedzielę, 8 września obchodzić będziemy nieoficjalne imieniny Witolda, nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił. Z tej okazji we Wsoli wyjątkowi goście: przede wszystkim RITA GOMBROWICZ. Z wdową po pisarzu rozmawiać będą Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński.
Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak to spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy nie jej mąż lecz ona, będzie głównym tematem rozmowy.
Po spotkaniu odbędzie się występ akustyczny Renaty Przemyk, artystki obecnej na scenie od ponad 20 lat, laureatki licznych prestiżowych nagród muzycznych w Polsce. Renata Przemyk Koncertowała nie tylko w kraju, ale również we Francji (w Normandii, Bretanii i Paryżu), Niemczech i USA. Artystka pisze muzykę także do spektakli teatralnych. Towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski i Maciej Mąka (gitary).
Początek spotkania o godz. 18. Wstęp wolny.
Wszystkich miłośników literatury Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza także w październiku. W pierwszą niedzielę miesiąca odbędzie się czwarty już Panel Gombrowiczowski. Tym razem będzie poświęcony tematyce emigracji literackiej. Gościć będziemy pisarzy, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: „dobrowolnego emigranta” Mariusza Wilka, który twierdzi, że emigrantem nie jest; Bronisława Świderskiego, wygnanego z Polski po Marcu ’68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniewa Kruszyńskiego, emigranta politycznego w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.
Zarówno spotkanie z Ritą Gombrowicz jak i Panel Gombrowiczowski „Literatura i emigracja” są wydarzeniami organizowanymi w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.