Konkurs „Chain reaction” skierowany do uczniów szkół średnich z 6 krajów europejskich
W ramach rozpoczynającego się jesienią konkursu „Chain Reaction” („Reakcja łańcuchowa”) uczniowie szkół średnich z sześciu krajów Europy Środkowej będą realizować eksperymenty, które poszerzą ich znajomość nauk ścisłych i pozwolą zrozumieć rolę tych nauk w codziennym życiu i w budowaniu stabilnej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Projekt rozpocznie się w październiku br. w Bułgarii, Chorwacji, Polsce, Słowacji, Słowenii oraz na Węgrzech.
„Nasz świat kręci się dzięki chemii i fizyce. Nadszedł czas, aby chemia i fizyka zaczęły kręcić także Ciebie!”
Uczestnicy konkursu „Chain Reaction” będą mogli wykorzystać swoją ciekawość świata, kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów. Uczestniczące w konkursie zespoły zbudują maszyny typu „reakcja łańcuchowa”, działające dzięki serii reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych. Uczniowie muszą zbudować taką maszynę wspólnie, z pomocą i pod nadzorem swojego nauczyciela chemii, który pełni funkcję kierownika zespołu. Na etapie planowania uczniowie powinni polegać na wiedzy zgromadzonej w trakcie zajęć z chemii, ponieważ budowane przez nich maszyny muszą wykorzystywać także reakcje chemiczne.
Na istniejącej od trzech lat stronie chemiatomy.pl można obejrzeć filmy pokazujące widowiskowe eksperymenty, z których uczestnicy konkursu mogą czerpać pomysły na proste i bezpieczne reakcje chemiczne i fizyczne, a następnie wykorzystać je przy budowie maszyn – naturalnie pod nadzorem nauczyciela.
Aby przystąpić do konkursu, należy przesłać własny film prezentujący działanie zbudowanej przez zespół maszyny. Zwycięzcy będą wyłonieni przez profesjonalne jury. Również publiczność może wybrać swojego faworyta, głosując przez Internet na najbardziej spektakularny, a także najbardziej zabawny film. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciel wchodzący w skład zespołu będącego autorem maszyny, która w opinii jury okaże się najlepsza, otrzymają atrakcyjne nagrody. Oprócz samego zespołu, nagrodę otrzyma także reprezentowana przez niego szkoła. Nagrodą główną dla szkoły jest wyposażenie laboratorium. Osobną nagrodę przewidziano dla członków zespołu wybranego w głosowaniu publiczności.
Więcej informacji i rejestracja www.chemiatomy.pl
Organizatorem konkursu jest firma BASF, która intensywnie angażuje się w kształcenie młodzieży m.in. jako wyłączny partner laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik. Konkurs wspierają także stowarzyszenia branżowe i instytucje edukacyjne m.in. Polskie Towarzystwo Chemiczne, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Ogrody Doświadczeń Humanitarium, Centrum Nauki Eksperymentarium, Koło Naukowe „Flogiston”.
„Co roku staramy się realizować ciekawe kampanie edukacyjne, dzięki którym docieramy do licealistów z naszym przesłaniem: Chemia jest fajna. W ubiegłym roku pozostaliśmy w świecie wirtualnym, w którym nasza gra online pt. FUTURE CITY przyciągnęła ponad 50 tysięcy młodych ludzi. W tym roku postanowiliśmy podwoić nasze wysiłki i przygotowaliśmy konkurs „Chain Reaction” – wyjaśnia Filip Dvorak, Dyrektor ds. PR w BASF Central Europe. „Wiosną w ramach konkursu sprawdzaliśmy kreatywność licealistów z trzech pierwszych krajów: Czech, Serbii i Rumunii. Oglądanie maszyn, w których zastosowano zasadę reakcji łańcuchowej, zbudowanych przez młodych ludzi pod nadzorem nauczyciela i bazujących na ich znajomości chemii i fizyki, było dla nas ogromną przyjemnością. Uczniowie mieli doskonałą okazję, aby dowiedzieć się więcej o tym, co kryje się za reakcjami chemicznymi i zjawiskami fizycznymi, które towarzyszą nam na co dzień. Równie ważne jest to, że wszyscy doskonale się przy tym bawili. Jestem przekonany, że kolejna edycja konkursu będzie tak samo udana, a uczniowie z sześciu uczestniczących w niej krajów będą równie zadowoleni.”
Partnerzy konkursu:
Centrum Nauki Kopernik; Polskie Towarzystwo Chemiczne; Wrocławskie Centrum Badań EIT Plus; Ogrody Doświadczeń Humanitarium; Centrum Nauki Eksperymentarium; Uniwersytet Wrocławski; Uniwersytet Warszawski – Wydział Chemii Koło Naukowe „Flogiston”; „Edukacja i Dialog”; „Chemical Review Polska”; „Chemia Przemysłowa”; „Chemia i Biznes”; „Polski Przemysł”; tygodnik „Polityka”
Kilka słów o portalu edukacyjnym CHEMIATOMY.PL
Portal edukacyjny CHEMIATOMY.PL działa od roku 2011 z inicjatywy firmy BASF. W widowiskowy i zabawny sposób pokazuje historię chemii, a także jej wpływ na rozwój cywilizacyjny. Głównym celem portalu jest zainteresowanie użytkowników naukami ścisłymi i przedstawianie roli, jaką chemia odgrywa we współczesnym świecie. Sporo uwagi poświęca się stojącym przed chemią wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem i przyszłością ludzkości.
BASF w Polsce
Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia
w kraju około 300 pracowników, a w 2012 r. jej obroty w Polsce wyniosły 649 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery samochodowe oraz produkty chemii budowlanej. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu). W pierwszym kwartale 2014 roku zostanie otwarta fabryka katalizatorów BASF pod Wrocławiem (w Środzie Śląskiej). To inwestycja warta 150 milionów Euro, zatrudnienie znajdzie tam blisko 400 osób. Firma BASF dużo inwestuje w działalność związaną ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto laboratorium chemiczne, którego BASF jest wyłącznym partnerem. Co roku odwiedza je około 6 000 dzieci (głównie klasy szkolne). Więcej informacji na www.basf.pl