O Polityce

Szalone Dni Muzyki 2013 - muzyka francuska i hiszpańska 27-29 września 2013 roku 3 dni – 60 koncertów – 1000 artystów

plakat festiwalu plakat festiwalu Polityka
Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną zbliża się do Polski już po raz czwarty. „Szalone Dni Muzyki – muzyka francuska i hiszpańska” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, która odbędzie się w dniach 27-29 września w Warszawie, czyniąc ją światową stolicą muzyki francuskiej i hiszpańskiej. Organizatorem festiwalu realizowanego od Hiszpanii, przez Francję aż po Chiny i Japonię, jest w Polsce Orkiestra Sinfonia Varsovia, a gospodarzem Teatr Wielki – Opera Narodowa.
fot. serwisOSV (dzięki uprzejmości organizatora)Polityka fot. serwisOSV (dzięki uprzejmości organizatora)
fot. serwisOSV (dzięki uprzejmości organizatora)Polityka fot. serwisOSV (dzięki uprzejmości organizatora)

W ciągu 3 dni 1000 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych francuskich i hiszpańskich twórców, takich jak Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo. Misją festiwalu jest przełamywanie stereotypów nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie
i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na najwyższym poziomie. Dzięki temu festiwal cieszy się ogromną popularnością – w ciągu poprzednich lat zgromadził blisko 100 tysięcy fanów, z czego ponad 36 tysięcy podczas ostatniej edycji.

Długie kolejki przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową w ostatni weekend września, stały się już tradycyjnym widokiem. Widzów przyciągają ciekawy program, znakomici artyści, niecodzienne koncerty oraz niepowtarzalna, swobodna atmosfera. Cieszymy się, że Szalone Dni Muzyki oczarowują coraz więcej osób – komentuje Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, głównego organizatora festiwalu.

W tym roku, wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. pianiści: Luis Fernando Pérez, Philippe Giusiano, skrzypkowie: Augustin Dumay, Anna Maria Staśkiewicz, gitarzysta: Juan Manuel Cañizares i sopranistka Olga Pasiecznik. Podczas Szalonych Dni Muzyki będzie można posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu Quatuor Modigliani, Kwartetu Śląskiego czy Duo Jatekok. W programie nie zabraknie propozycji symfonicznych. Jean-Jacques Kantorow, Arie van Beek, Antoni Wit i Tadeusz Wojciechowski poprowadzą takie orkiestry, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach Opery oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich Francuzów i Hiszpanów: Sala Moniuszki to Sala Balzac, Zascenium – Picasso, Kameralna – Eiffel, a Sale Redutowe – Proust. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gaudi.

Tradycyjnie, w ramach festiwalu odbędą się także specjalne koncerty młodych wykonawców, najlepszych zespołów z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia".

Animacje filmowe, tańce flamenco i happening z udziałem publiczności, to tylko niektóre z muzycznych niespodzianek tegorocznych „Szalonych Dni Muzyki”. 

Bilety w cenie 7 i 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.szalonednimuzyki.pl.

Do namiotu koncertowego ustawionego przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową wstęp jest bezpłatny.

  • Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes), Fundacja "Ogrody Muzyczne", przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury
  • Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler, Ambasador Hiszpanii Pan Agustin Núñez Martínez
  • Sponsorzy Festiwalu: Auchan, Saint-Gobain, GDF Suez
  • Partnerzy Festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Ambasada Hiszpanii, Ambasada Francji, Instytut Francuski w Warszawie, Miasto Nantes, Folle Journee de Nantes, ams, Fundacja Sinfonia Varsovia, Polservice, eBilet.pl, Silesia Music Center, Kawai, Renault, No Limit, hotel Raddisson, Zaiks,  Weil Gotshal
  • Partnerzy koncertów: Fundacja BNP Paribas, Miasto Gdańsk
  • Główny Patron Medialny: Dwójka Polskie Radio
  • Patronat medialny: TVP2, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polityka, The Warsaw Voice, Presto, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Culture.pl, IMM
 

O La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki

„Szalone Dni Muzyki” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.).Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w tym roku rozszerzy się również na Chiny, a w kolejce czekają następne kraje. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („Chopin Open”
w 2010 r.), Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les Titans” w 2011 r.) oraz muzyce rosyjskiej („Szalone Dni Muzyki – ROSJA” w 2012 r.). Dotychczas w tych koncertach wykonywanych przez tysiące artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 100 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 10 000 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

www.follejournee.pl / www.szalonednimuzyki.pl

Reklama
Reklama