O Polityce

Druga debata z cyklu: Ile Kościoła w Państwie?

Polityka
Tym razem porozmawiamy o tym, jak finansować Kościół i związki wyznaniowe.

PAŃSTWO – KOŚCIÓŁ – PIENIĄDZE:
jakie finansowanie kościoła w Polsce?
 
Miejsce: Bar Studio (przy Teatrze Studio), Plac Defilad 1 (budynek PKiN)
Czas:środa, 11.09., g. 17.00

 

Zapraszamy do udziału w drugiej debacie z cyklu "Ile Kościoła w Polsce?". Swój udział w debacie potwierdził już Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji.

Wydaje się, że nasza debata odbywa się we właściwym momencie. Niedawno media były zdominowane przez doniesienia, że "Episkopat Polski nie chce zaakceptować w obecnej formie projektu ustawy znoszącej Fundusz Kościelny". W odpowiedzi na tę informację, rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że "wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe".

Podczas naszej debaty musi więc paść pytanie o przyszłość Funduszu Kościelnego. Porozmawiamy też, jak powinno wyglądać finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce? Czy państwo powinno je (współ)finansować? Jeśli nie, dlaczego? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy państwo może określać Kościołom warunki przekazywania środków publicznych? Jak wiele powinni wiedzieć obywatele o finansach Kościoła pochodzących ze środków publicznych i jak to zorganizować?

Zastanowimy się też nad zaletami i wadami proponowanego 0,5% odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Tego samego dnia zostanie opublikowana przez ISP ekspertyza zagraniczna, przedstawiająca różne funkcjonujące w Europie rozwiązania dotyczące finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli:

  • MICHAŁ BONI, Minister Administracji i Cyfryzacji
  • Prof. GERHARD ROBBERS, międzynarodowy ekspert w dziedzinie relacji państwo-kościół, Uniwersytet w Trewirze
  • BARBARA LABUDA, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet
  • ADAM SZOSTKIEWICZ, publicysta, Tygodnik Polityka.

Czekamy na potwierdzenie udziału od innych gości.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Liszka, członkini Zarządu Instytutu Spraw Publicznych.

Do udziału w roli obserwatora zaprosiliśmy rysownika Patryka Martusia, który postara się oddać na papierze atmosferę rozmowy, a także uchwycić reakcje publiczności.


Debata odbędzie się w Barze Studio przy orzeźwiającej lemoniadzie :)

Info o cyklu debat: www.isp.org.pl/ilekosciolawpanstwie

Organizatorami i partnerami cyklu są:

Debatę organizuje Instytut Spraw Publicznych wspólnie z Tygodnikiem Polityka, Klubem Inteligencji Katolickiej, magazynem „Kontakt”, Szturmem na Szkoły oraz Barem Studio.

Reklama
Reklama