O Polityce

Druga debata z cyklu: Ile Kościoła w Państwie?

Polityka
Tym razem porozmawiamy o tym, jak finansować Kościół i związki wyznaniowe.

PAŃSTWO – KOŚCIÓŁ – PIENIĄDZE:
jakie finansowanie kościoła w Polsce?
 
Miejsce: Bar Studio (przy Teatrze Studio), Plac Defilad 1 (budynek PKiN)
Czas:środa, 11.09., g. 17.00

 

Zapraszamy do udziału w drugiej debacie z cyklu "Ile Kościoła w Polsce?". Swój udział w debacie potwierdził już Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji.

Wydaje się, że nasza debata odbywa się we właściwym momencie. Niedawno media były zdominowane przez doniesienia, że "Episkopat Polski nie chce zaakceptować w obecnej formie projektu ustawy znoszącej Fundusz Kościelny". W odpowiedzi na tę informację, rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że "wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe".

Podczas naszej debaty musi więc paść pytanie o przyszłość Funduszu Kościelnego. Porozmawiamy też, jak powinno wyglądać finansowanie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce? Czy państwo powinno je (współ)finansować? Jeśli nie, dlaczego? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy państwo może określać Kościołom warunki przekazywania środków publicznych? Jak wiele powinni wiedzieć obywatele o finansach Kościoła pochodzących ze środków publicznych i jak to zorganizować?

Zastanowimy się też nad zaletami i wadami proponowanego 0,5% odpisu podatkowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Tego samego dnia zostanie opublikowana przez ISP ekspertyza zagraniczna, przedstawiająca różne funkcjonujące w Europie rozwiązania dotyczące finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli:

  • MICHAŁ BONI, Minister Administracji i Cyfryzacji
  • Prof. GERHARD ROBBERS, międzynarodowy ekspert w dziedzinie relacji państwo-kościół, Uniwersytet w Trewirze
  • BARBARA LABUDA, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet
  • ADAM SZOSTKIEWICZ, publicysta, Tygodnik Polityka.

Czekamy na potwierdzenie udziału od innych gości.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Liszka, członkini Zarządu Instytutu Spraw Publicznych.

Do udziału w roli obserwatora zaprosiliśmy rysownika Patryka Martusia, który postara się oddać na papierze atmosferę rozmowy, a także uchwycić reakcje publiczności.


Debata odbędzie się w Barze Studio przy orzeźwiającej lemoniadzie :)

Info o cyklu debat: www.isp.org.pl/ilekosciolawpanstwie

Organizatorami i partnerami cyklu są:

Debatę organizuje Instytut Spraw Publicznych wspólnie z Tygodnikiem Polityka, Klubem Inteligencji Katolickiej, magazynem „Kontakt”, Szturmem na Szkoły oraz Barem Studio.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama