O Polityce

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznana

Danuta Przywara, laureatka VI edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego Danuta Przywara, laureatka VI edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego Helsińska Fundacja Praw Człowieka / Polityka
Instytut Spraw Publicznych przyznał już po raz szósty Nagrodę im. Jerzego Zimowskiego. Nagroda przyznawana jest za działalność na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

W tym roku Kapituła wyróżniła Danutę Przywarę, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Laureatka od wielu lat działa na rzecz obrony praw człowieka, intensywnie współpracuje z organizacjami i działaczami praw człowieka w Rosji i w innych państwach postradzieckich. Związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka od początku jej istnienia, najpierw jako członkini jej komitetu fundatorów, następnie jako sekretarz zarządu, wiceprezes, a od 2008 – prezes. Współzałożycielka i członkini działającego w podziemiu Komitetu Helsińskiego w Polsce oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Zimowski (1945-2007) był prawnikiem, działaczem „S”, wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1990-1996 i wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 września br. w Warszawie.

Reklama
Reklama