Wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego w Zamku Królewskim
Od 27 września do 17 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę „Portret bez twarzy“ Krzysztofa Gierałtowskiego.
Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego 'Portret bez twarzy'
Krzysztof Gierałtowski/materiały prasowe

Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego "Portret bez twarzy"

Wystawa związana jest z 75-leciem urodzin Autora i 50-leciem wystawiania przez Niego fotografii portretowej.

Krzysztof Gierałtowski o swojej wystawie: „Mam nadzieję, że sumuje ona moje próby innego portretowania. Jest to szczególnie ważne w chwili kiedy wyrażaną werbalnie konieczność tworzenia tożsamości narodowej trzeba w końcu zacząć realizować w praktyce. Swoimi zdjęciami staram się przeciwstawiać bylejakości portretowania człowieka i jego antropometrycznemu, wymuszanemu przez wymogi bezpieczeństwa i globalizację obrazowi.
Twarze formowane obiektywami, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone, portrety powstały z nałożenia negatywów i pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo, że twarze bywają nieostre, skryte lub zastąpione rękami, portretem może też być zapisany na zasadzie „pars pro toto“ kawałek twarzy.
Portrety są uzupełniane uniwersalnymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi własnymi wyobrażeniami.
Mam nadzieję, że odrzucając powierzchowną identyfikacje zbliżam się moimi zdjęciami do pełniejszego opisu polskich indywidualności.“

Wystawa prezentowana będzie od 27 września do 17 listopada włącznie na drugim piętrze Zamku Królewskiego w godzinach od 11 do 16-tej, z wyjątkiem poniedziałków. Z Zamku Królewskiego w Warszawie wystawa pojedzie do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, BWA w Rzeszowie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego Ukrainy we Lwowie, BWA w Olsztynie i dalej.

Organizatorem wystawy i wydawcą polsko-angielsko języcznego katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii  frf@frf.org.pl

Patronem wystawy jest tygodnik POLITYKA.

We wszystkie niedziele w trakcie trwania wystawy o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 Autor sam będzie oprowadzał po wystawie.

Fundacja Rozwoju Fotografii i Zamek Królewski zapraszają również na wykłady Krzysztofa Gierałtowskiego  5, 12, 19 i 26 października oraz 9 i 16 listopada o godz. 11.00, a także na spotkania edukacyjne dla młodzieży i niepełnosprawnych oraz lekcje dla zgłoszonych klas szkolnych.

Zdjęcia z wystawy wraz z autorskimi komentarzami są prezentowane na stronie www.frf.org.pl

 

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj