Piąta edycja Festiwalu Conrada rozpocznie się w Krakowie w poniedziałek (21 października) i potrwa do niedzieli (27 października). W programie tegorocznej edycji zaplanowano spotkania, dyskusje, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, lekcje czytania i bezpłatne wymiany książek.
Ponad stu znakomitych gości, spotkania od rana do wieczora, młodsze i starsze dzieci poruszone prostym faktem, że literatura daje do myślenia i do cieszenia się życiem - na tym polega najprostsze przesłanie Festiwalu Conrada, na który wszystkich serdecznie zapraszam – mówi dyrektor artystyczny wydarzenia prof. Michał Paweł Markowski.
Hasłem przewodnim tegorocznej przygody z Conradem jest MEDIALNOŚĆ LITERATURY. Hasło niebezpieczne. Z wielu powodów. -Oczywiście nie rozumiemy tego pojęcia płytko – wyjaśnia prof. Markowski. - Nie chodzi nam o obecność literatury w mediach, choć robimy wszystko, żeby była ona jak najbardziej intensywna. Literatura jest medium doskonałym dlatego, że pośredniczy między światem a ludźmi, między różnymi światami i między ludźmi z innych światów. Pokazuje, że sztuka nie polega na uchwytywaniu rzeczywistości wprost, lecz jest filtrem, przez który każdy z nas inaczej przepuszcza to, co najważniejsze. Literatura jest ciągle ponawianą próbą budowania świata, w którym chcielibyśmy, choćby przez chwilę, zamieszkać.
Jak co roku, w pierwszym dniu festiwalu Wieża Ratuszowa rozbłyśnie światłem latarni na znak, że w mieście trwa święto literatury. Festiwal zainauguruje spotkanie z JOANNĄ BATOR – tegoroczną laureatką Nagrody Nike (godz. 16.30, Manggha, ul. Konopnickiej 26). Po nim (o godz. 18.00) zapraszamy na wernisaż wystawy Max Ernst-grafiki, ilustracje, kolaże, a o godz. 19.30 – na spotkanie z PETEREM SLOTERDIJKIEM – jednym z najbardziej wpływowych myślicieli europejskich, określanym mianem „nowego kontrowersyjnego filozofa epoki mass mediów”. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu w kościele św. Piotra i Pawła niezwykły koncert: Wszystkie wieczory świata. Na instrumencie viola organista - prawie zupełnie zapomnianym, którego historia liczy ponad 500 lat, zagra krakowski pianista i kompozytor SŁAWOMIR ZUBRZYCKI.
Co jeszcze czeka miłośników literatury podczas festiwalowego tygodnia?
- Guru światowych studiów medialnych, W.J.T. MITCHELL, opowie nam dlaczego literatury nie można czytać naiwnie. BRACIA QUAY, apologeci nieprzeniknionej materialności słowa i obrazu, zaprezentują swój najnowszy film. CEES NOOTEBOOM, opowie o swoich przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi, a „najpiękniejsza kobieta światowej literatury", jak mówią o KIRAN DESAI, zwierzy się ze swojego życia rozdartego między kulturami – wylicza prof. Michał Paweł Markowski. - ANNE APPLEBAUM opowie o tym, co się zdarzyło między Wschodem a Zachodem w Europie i jakie były konsekwencje zaciągnięcia nad Starym Kontynentem „żelaznej kurtyny”. MARCI SHORE pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła. CLAUDIO MAGRIS powie, jak żyć w Europie wielu kultur. Postaramy się także, dzięki MAKSOWI ERNSTOWI i jego wiernym uczniom, udowodnić tezę, że realizm bez surrealizmu niewiele znaczy. I wreszcie zaryzykujemy tezę, że przepaść pomiędzy kulturą światową i polską jest mitem produkowanym przez malkontentów.
Festiwal to nie tylko spotkania z pisarzami. To także rozbudowane pasmo filmowe (szczegóły: http://www.conradfestival.pl/pl/13/463/612/literatura-i-film), wystawy (http://www.conradfestival.pl/pl/13/463/611/literatura-i-sztuka), cykl zajęć dla przyszłych pisarzy, tłumaczy i autorów (http://www.conradfestival.pl/pl/13/463/617/przemysly-ksiazki), a także aż trzy specjalne edycje bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki: w Centrum Festiwalowym (Pałac pod Baranami, Rynek Główny 27, godz. 12.00-18.00), w Galerii Krakowskiej (ul. Pawia, godz. 10.00-18.00), a od 24 października – także na Targach Książki (ul. Centralna 41a, stoisko A28).
Pełny program festiwalu: www.conradfestival.com
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Festiwal Conrada to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego . Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Podczas dotychczasowych edycji Festiwalu, z czytelnikami spotkali się m.in.: Pascal Quignard, Etgar Keret, Marjane Satrapi, Per Olov Enquist, Claude Lanzmann, Herta Müller, Amos Oz, Jean Hatzfeld, László Krasznahorkai, a także doborowe grono polskich pisarzy i reportażystów m.in. Wojciech Jagielski, Maciej Zaremba i Mariusz Szczygieł. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in.: brytyjski The Guardian oraz szwajcarski Le Courrier, opiniotwórczy tygodnik Polityka zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy Malemen nazwał go wprost Salonem roku. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Michał Paweł Markowski. Więcej: www.conradfestiwal.pl
Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: FMF-Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. KBF jest także wydawcą magazynu Karnet, zarządza powstającym centrum kongresowym ICE oraz Krakowską Komisją Filmową, administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portal Krakow.travel. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl