Debata w POLITYCE: Kariera w parze z rodziną
Jak pogodzić życie rodzinne z karierą? Zastanawialiśmy się nad tym w redakcji POLITYKI w kolejnej z cyklu „Debacie na temat”. Dyskusja toczyła się w szczególnym czasie – na kilka dni przed Dniem Kobiet.
Debata w redakcji Tygodnika POLITYKA (od lewej): Andrzej Klesyk, Irena Wóycicka, Sylwia Chutnik, Magdalena Król, Irena Eris, Jerzy Baczyński.
Tadeusz Późniak/Polityka

Debata w redakcji Tygodnika POLITYKA (od lewej): Andrzej Klesyk, Irena Wóycicka, Sylwia Chutnik, Magdalena Król, Irena Eris, Jerzy Baczyński.

Jak powinna wyglądać polityka prorodzinna rządu? Czy teoria idzie w parze z praktyką? A może kariera i rodzina to wartości kolizyjne? Czy to realne, by być dobrym rodzicem i spełnionym pracownikiem? Wreszcie – czy pracując w korporacji, można być dobrą matką?

Gospodarzami spotkania byli prezes zarządu PZU Andrzej Klesyk i redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński, którzy postawili te pytania panelistkom, godzącym na co dzień karierę zawodową z życiem rodzinnym. Na zaproszenie odpowiedziało wyśmienite grono kobiet: Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr Irena Eris, założycielka i współwłaścicielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa, pisarka, laureatka Paszportów POLITYKI 2008, oraz Magdalena Król, dr n. weterynaryjnych, laureatka Nagród Naukowych POLITYKI 2013.

Fakty, liczby i problemy

Andrzej Klesyk mówił, że w firmach – takich jak PZU – przeważają kobiety. To one, do pewnego szczebla kariery, zajmują stanowiska menadżerskie. Ale już w zarządach sytuacja diametralnie się zmienia. – Kiedy robiliśmy nabór do zarządu, na siedem miejsc zgłosiło się 128 osób, w tym tylko dwie kobiety. A powinny stanowić co najmniej jedną trzecią aplikujących – mówił prezes PZU.

Zwrócił też uwagę na to, że kobiety nie udzielają sobie nawzajem wsparcia. Magdalena Król potwierdziła tę tezę własnym doświadczeniem – gdy posyłała dziecko do żłobka, kobiety nazwały ją „antymatką”: – Wiele z nich uważało, że powinnam spędzić z dzieckiem w domu kilka lat mojego życia. Król przytoczyła też badania, z których wynika, że kobiety pracujące, choć spędzają z dziećmi mniej czasu, robią to zdecydowanie efektywniej. Badania dowodzą poza tym, że dzieci kobiet pracujących mają większe szanse na lepsze kariery zawodowe.

Z kolei Sylwia Chutnik postulowała, by rozmawiać raczej o polityce rodzinnej niż prorodzinnej: – Mówiąc o polityce prorodzinnej, skupiamy się na tym, aby ludzie mieli dzieci. A co z tymi, którzy już mają dzieci?

Założycielka Laboratorium Kosmetycznego zwracała uwagę na zmienne przepisy dotyczące pracy: – Mogą być lepsze lub gorsze, ale nie powinny się tak często zmieniać. Nie wiemy, na czym stoimy.

Jak zauważył Jerzy Baczyński, kariera naukowa wydaje się szczególnie absorbująca, jeśli chodzi o godzenie jej z życiem rodzinnym. Magdalena Król jest przekonana, że aby kobiety mogły swobodnie godzić życie rodzinne z karierą, potrzeba zmiany mentalności mężczyzn: – Tylko jedna czwarta mężczyzn korzysta z urlopów rodzicielskich. Niestety, w pracy nie mają przyzwolenia na to, by iść na zwolnienie, gdy dziecko choruje.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną