2013: trudny dobry rok
Po roku funkcjonowania w ramach nowej formuły prawnej – od 1 stycznia 2013 r. wydawcą POLITYKI jest Spółka Komandytowo-Akcyjna – możemy z satysfakcją stwierdzić, że podjęta jednomyślnie przez wszystkich udziałowców spółdzielni decyzja o przekształceniu spółdzielni wydawniczej w spółkę była – jak się wydaje z perspektywy tego, co się wydarzyło w 2013 r. – ze wszech miar słuszna. I dla samego tygodnika, i dla całego wydawnictwa.
Nasze przekształcenie zbiegło się z kolejnym trudnym rokiem na rynku mediów. Chcąc utrzymać stabilność finansową, wydawcy i nadawcy musieli uciekać się do licznych działań ograniczających koszty funkcjonowania: od zwolnień i redukcji wynagrodzeń pracowników (w tym dziennikarzy) po obniżki wydatków pozapłacowych. Również i my dokonaliśmy szczegółowego przeglądu i korekt kosztów naszej działalności. Podjęte kroki nie były, niestety, w stanie zrównoważyć spadków w przychodach z reklam, jakie są udziałem wszystkich wydawców prasy. Stąd w sierpniu ub.r. zostaliśmy zmuszeni – po pięciu latach utrzymywania ceny na niezmiennym poziomie 5 zł – do podniesienia ceny POLITYKI o 90 gr. Podobnie postąpili wszyscy wydawcy tygodników.
Pomimo podwyżki, dzięki naszym wiernym i lojalnym czytelnikom, POLITYKA umocniła się w ubiegłym roku na pozycji lidera sprzedaży na bardzo wymagającym i konkurencyjnym rynku tygodników opinii. Z wynikiem 127,5 tys. średnio sprzedanych egzemplarzy na wydanie jesteśmy najchętniej kupowanym tygodnikiem opinii. Warto też przy tym odnotować, że nasza sprzedaż z roku na rok rośnie i nieprzerwanie od 2006 r. przewodzimy w naszym segmencie rynku prasowego.
POLITYKA jest też liderem w sprzedaży wydań cyfrowych. Już ponad 12 tys. naszych czytelników (niemal 10 proc. całości sprzedaży POLITYKI) korzysta z cotygodniowej lektury POLITYKI za pośrednictwem aplikacji na Kindle’a, iPada oraz Polityki Cyfrowej. W 2014 r. uruchomiona została nowa wersja strony www.polityka.pl.
Państwa czytelnicze preferencje podzielają, co nas również bardzo cieszy, eksperci rynkowi: w jubileuszowym 20 raporcie branżowego pisma „Media&Marketing Polska” POLITYKA otrzymała prestiżowy tytuł Wydawcy Roku 2013. Zostaliśmy docenieni za poszukiwanie „własnych rozwiązań”, „stałe utrzymywanie jakości” i „wyznaczenie trendów” w polskiej prasie.
Ubiegły rok przyniósł też kilka ważnych zmian w kierownictwie redakcji POLITYKI. Po raz pierwszy od 20 lat powołaliśmy nowego (trzeciego) zastępcę redaktora naczelnego. Mariusz Janicki łączy tę funkcję z szefowaniem działowi politycznemu i jednocześnie jest członkiem zarządu spółki. Następuje „zmiana pokoleniowa” w kierownictwie działów redakcji: w dziale krajowym stery przejęła Martyna Bunda, w dziale kultury Bartek Chaciński, a działowi naukowemu od początku 2014 r. szefuje Edwin Bendyk.
Jerzy Baczyński
prezes Polityki Sp. z o.o. Spółki Komandytowo-Akcyjnej
Nasze wydawnictwa
W ubiegłym roku ukazało się 11 wydawnictw specjalnych POLITYKI. Opublikowaliśmy trzy edycje „Poradnika Psychologicznego JA MY ONI” pod redakcją Ewy Wilk: „Jak pracować z sensem, zyskiem i sukcesem”, „Jak się godzić, jak rozwodzić” i „Jak radzić sobie ze szkołą”.
O cztery wydania powiększył się zbiór monograficznych „Pomocników Historycznych”: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”, „Historia Żydów polskich”, „Trzecia Rzesza 1933–1945” i „Stany Zjednoczone Ameryki. Jak rodziła się potęga”.
„Zrozumieć mózg” oraz „Czas apokalipsy. Zagrożenia dla globu. Jak ich uniknąć?” – to dwie kolejne odsłony wydania cieszącego się niesłabnącym powodzeniem „Niezbędnika Inteligenta”. „Niezbędnik” i „Pomocnik Historyczny” powstają pod redaktorską opieką Leszka Będkowskiego.
W ramach serii „Raporty POLITYKI. Dobrze wiedzieć” – krótkich, poręcznych i przydatnych książek, opublikowaliśmy cztery tytuły: „Jak dbać o pieniądze?”, „Jak zdobyć pracę”, „Jak jeść bez lęku i stresu” oraz „Atom i łupek – nadzieja czy groźba”.
Na czas ferii i letnich urlopów wydaliśmy wspólnie z oficyną W.A.B. 9 książek znanych i cenionych autorów kryminałów (m.in. Henning Mankell i Aleksandra Marinina), które ukazały się w ramach serii Zima i Lato z kryminałem.
Dla wszystkich ceniących rozkosze łamania głowy przygotowaliśmy tradycyjnie już wakacyjną i po raz pierwszy zimową edycję „Omnibusa”.
Wydaliśmy też książkowy esej „Demokracja nie musi być narodowa” Roberta Menassego oraz wspólnie z wydawnictwem NISZA tomik wierszy Papuszy „Lesie, ojcze mój”.
Wszystkie wydawnictwa POLITYKI można nabyć w naszym sklepie internetowym www.skleppolityki.pl
Dziennikarskie laury
W 2013 r. do naszych dziennikarzy i publicystów trafiały najważniejsze nagrody dziennikarskie:
Joanna Solska otrzymała Nagrodę Kisiela w kategorii publicysta. Przeszło 50-osobowa Kapituła – w której skład wchodzą dotychczasowi laureaci Kisieli oraz syn Stefana Kisielewskiego, Jerzy – wyróżniła naszą publicystkę ekonomiczną „za słowo i sens”.
Edyta Gietka zdobyła już po raz kolejny nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za reportaż „Rżnący, szarpiący, miażdżący...” (POLITYKA 27/13) o zaszczutych bólem, śmiertelnie chorych, którzy „zgodnie z procedurami” i „ekonomią bólu” muszą cierpieć. Nominacje do nagrody otrzymali też inni dziennikarze POLITYKI: Artur Domosławski, Marcin Rotkiewicz i Juliusz Ćwieluch.
Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI, został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za „dbałość o jakość debaty społecznej w Polsce i inicjatywy służące rozwojowi demokratycznego rynku medialnego w kraju”.
Marian Turski, wieloletni szef działu historycznego POLITYKI i spiritus movens Muzeum Historii Żydów Polskich, został uhonorowany Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Tadeusz Olszański uhonorowany został brązowym Wawrzynem Olimpijskim za książkę „Rachunek za igrzyska” (to już czwarty Wawrzyn w jego karierze za książki sportowo-olimpijskie) oraz nagrodą literacką im. Witolda Hulewicza za całokształt twórczości prozatorskiej.
Krzysztof Mroziewicz z rąk ministra kultury otrzymał Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis za zasługi dla tworzenia rynku wolnych mediów. Wśród laureatów prestiżowych wyróżnień znaleźli się też: Adam Grzeszak, Joanna Cieśla i Justyna Sobolewska.
Polityka Insight
W kwietniu 2013 r. powołaliśmy do życia centrum analityczne nowej generacji i uruchomiliśmy pierwszy w Polsce płatny, codzienny serwis analiz politycznych i gospodarczych o nazwie POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl. Zespołem 20 analityków – ekonomistów, prawników, socjologów z doświadczeniem w administracji i biznesie, kieruje Wawrzyniec Smoczyński – pomysłodawca serwisu, a przy tym szef działu zagranicznego POLITYKI. Wśród subskrybentów POLITYKI INSIGHT (do tej pory blisko 150 podmiotów) są firmy z sektora finansowego, bankowego, ubezpieczeniowego, energetycznego, administracji, a także instytucje życia publicznego i placówki dyplomatyczne.
Laury dla Polityki
Okładka POLITYKI 45/12 z hasłem „Polska na Polskę”, autorstwa Marka Kwiatkowskiego, otrzymała nagrodę ArtFront, czyli I nagrodę w kategorii czasopisma opinii, w prestiżowym konkursie Izby Wydawców Prasy na prasową okładkę roku.
Biuro Reklamy POLITYKI po raz dziesiąty zajęło I miejsce w Rankingu Biur Reklamy, publikowanym corocznie przez magazyn „Media&Marketing Polska”. Szczególnie cieszy nas ogólna ocena pracy biura: 4,68 – najlepszy wynik w historii! Pracownicy domów mediowych i agencji reklamowych docenili w ten sposób sprawność działania oraz wysoką jakość obsługi oferowaną przez zespół naszych handlowców.
Nowe Forum
Wiosną ub.r. pojawił się pierwszy numer FORUM jako dwutygodnika. Zmienił się wygląd i zawartość pisma – dotychczasowy koncept, polegający na zamieszczaniu wyłącznie przedruków z prasy zagranicznej, został poszerzony o publikację własnych opracowań i artykułów. Pojawiło się więcej dynamicznych zdjęć najlepszych fotografów i ilustracji znanych światowych rysowników.
Nasze nagrody
W 2013 r. wręczyliśmy jubileuszowe, 20 Paszporty POLITYKI. Po raz 54 przyznaliśmy Nagrody Historycznie, po raz 16 ogłosiliśmy Ranking Posłów POLITYKI, po raz 13 wręczyliśmy Nagrody Naukowe, po raz 10 zorganizowaliśmy Festiwal Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, po raz 9 wręczyliśmy Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej autorowi najlepszego wywiadu prasowego i po raz drugi ogłosiliśmy zwycięzcę Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
Polityka i TOK FM
POLITYKA jest związana z TOK FM nie tylko udziałami właścicielskimi (ponad 1/3 kapitału). Na antenie jedynego mówionego radia w Polsce autorskie audycje mają nasi publicyści i dziennikarze. Swoje audycje w porannym paśmie między 7.00 a 9.00 mają Janina Paradowska (czwartek) oraz Jacek Żakowski (piątek). Joanna Solska z kolei zaprasza w czwartki o 20.00 na program „Teraz Solska”, a Daniel Passent w audycji „Goście Passenta” spotyka się we wtorki o 20.00 z wieloma ciekawymi rozmówcami. Natomiast nasz krytyk kulinarny Piotr Adamczewski zaprasza od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 na program „Na apetyt… Adamczewski!”.
Polityka i społeczności
Nasze profile na Facebooku, Twitterze, Google+, Instagramie i Tumblrze cieszą się popularnością internautów, bo stanowią wygodną platformę wymiany opinii o problemach poruszanych na łamach POLITYKI oraz źródło informacji o bieżących wydarzeniach – również z życia redakcji. Lajkujący i obserwujący POLITYKĘ jako pierwsi mają okazję poznać tematy, o których będą mogli przeczytać w najnowszym numerze oraz zobaczyć ich okładki. Organizujemy konkursy, polecamy interesujące wydarzenia kulturalne, materiały z polityka.pl, służymy też wsparciem technicznym w kwestii obsługi wydań cyfrowych.