Literacki Sopot 21–24 sierpnia
W sierpniu mieszkańcy i turyści będą mieli okazję w ramach festiwalu Literacki Sopot do licznych spotkań z wybitnymi twórcami literatury polskiej, ale nie tylko. Dzięki festiwalowi, Sopot na cztery dni staje się literacką stolicą Polski.
mp/materiały prasowe

W tym roku wiodącym tematem będzie literatura rosyjska, do Sopotu przyjadą m.in. Władimir Sorokin –  jeden z czołowych rosyjskich pisarzy, Walerij Paniuszkin – niepokorny dziennikarz opisujący realia współczesnej Rosji, Jelena Czyżowa, która za swą powieść „Czas kobiet” otrzymała najważniejszą rosyjską nagrodę literacką, czy królowa kryminału – Aleksandra Marinina. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję wziąć udział w czytaniach dramatów rosyjskich i spotkaniach z ich twórcami. Swoją czytaną premierę w Sopocie będą miały dramaty: „Pijacy” Iwana Wyrypajewa oraz „Żanna” Jarosławy Pulinowicz. Na zakończenie festiwalu na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeża odbędzie się polska prapremiera dramatu Jeleny Greminy „Dwóch w twoim domu”, której bohaterem jest kandydat na prezydenta, osadzony w areszcie domowym, w którym przebywa kilka miesięcy wraz z funkcjonariuszami KGB.

W czasie debat odbywających się w czasie festiwalu, polscy i rosyjscy twórcy zastanowią się nad ogólną sytuacją i rolą współczesnej kultury/literatury rosyjskiej.

Nie zabraknie też spotkań z autorami najważniejszych polskich premier książkowych ostatnich miesięcy. Będziemy gościć m.in. Jacka Hugo-Badera, Sylwię Chutnik, Agnieszkę Graff, Ignacego Karpowicza, Włodzimierza Kalickiego, Annę Kłys, Łukasza Orbitowskiego, Patrycję PustkowiakMałgorzatę RejmerAndę Rottenberg,  Krzysztofa Siwczyka, Mariusza Szczygła.

Równolegle ze spotkaniami autorskimi odbywać się będą warsztaty dla dzieci i rodziców, warsztaty literacko-technologiczne dla seniorów, targi książki, plenerowa czytelnia, pokazy filmowe, koncert, spacer literacki po mniej znanych zakątkach miasta.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Bibliotece Sopockiej, Państwowej Galerii Sztuki, Muzeum Sopotu, Zatoce Sztuki, Dworku Sierakowskich, Parku Północnym,  Klubie Sfinks 700, Klubie 3siostry, Klubie Atelier, na Kulturalnej Plaży Trójki, na Placu Przyjaciół Sopotu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny lub po wcześniejszych zapisach.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Sopot.

Zapraszamy na stronę: www.literackisopot.pl

 

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj