Historia Żydów

Historia Żydów. Dzieje narodu od Abrahama do Państwa Izrael
Historia Żydów to fascynująca podróż przez dzieje narodu, począwszy od wydarzeń biblijnych aż po czasy współczesne. Książka składa się z dwóch części: Dzieje narodu żydowskiego i Dzieje Żydów polskich.
Polityka

Książka przybliża historię, kulturę i religię żydowską, ze szczególnym uwzględnieniem losów narodu żydowskiego na terenach polskich.

Pozycja liczy ok. 400 stron,  jest bogato ilustrowana, zawiera wiele pomocnych haseł, kalendarium oraz mapy.

Autorami Historii Żydów  są wybitni polscy historycy zajmujący się historią narodu żydowskiego oraz dziennikarze tygodnika POLITYKA. 

„Losy żydowskie są jedną z najdziwniejszych opowieści w dziejach świata. Wybrania i wykluczenia. Siły i ofiary. Towarzyszymy temu mitowi, ale autorzy tej książki próbują przede wszystkim przedstawić prawdziwą historię Żydów, odwołując się do dzisiejszej wiedzy o życiu i wędrówce Pokoleń Izraela przez świat i jego dzieje. Także przez historię Polski.

Przypominamy wydarzenia biblijne, składające się na mit założycielski Ludu Wybranego, przybliżamy okoliczności narodzin wielkiej  religii monoteistycznej, z której wyrosły chrześcijaństwo i islam. Opisujemy losy diaspory, w tym prawie  tysiącletniego pobytu Żydów na ziemiach Rzeczpospolitej oraz niezwykłej kultury jidysz; przedstawiamy historię i przyczyny wygnań, pogromów i antysemityzmu, a także poszukiwania przez Żydów odpowiedzi na wykluczenie, jakimi były chasydzki mistycyzm, asymilacja, syjonizm polityczny, emigracja do Ameryki. Dokumentujemy Zagładę. Opisujemy powstanie Państwa Izrael. Zajmujemy się skomplikowanymi stosunkami polsko-żydowskimi, od epoki Piastów i Jagiellonów, przez czasy rozbiorów, aż po Holocaust, stalinizm i bulwersujące polską opinię publiczną współczesne rozrachunki historyczne”. (ze Wstępu)

Do książki dołączono film dokumentalny pt Mój najszczęśliwszy dzień o Marianie Turskim, dziennikarzu, historyku, ocalałym z Zagłady uczestniku marszu śmierci, jednym z inicjatorów budowy Muzeum Historii Żydów Polskich.

Książkę można kupić w księgarniach oraz w Sklepie POLITYKI.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj