Wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, 25 października 2014 ― 1 lutego 2015

Boznańska w towarzystwie Velázqueza, Maneta, Whistlera…
„Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi”. Czy pisząca te słowa Olga Boznańska była megalomanką? A może przeciwnie – bezgranicznie oddaną sztuce, świadomą swych osiągnięć artystką, niemającą powodu, by się krygować?
materiały prasowe/materiały prasowe

24 października w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, w obecności  Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz ok. 1000 gości, została otwarta wystawa Olga Boznańska. Gromadzi ona nie tylko 173 dzieła pochodzącej z Krakowa malarki, ale również około 20 prac europejskich artystów współczesnych Boznańskiej oraz tych, którzy ją inspirowali.

„Pierwszego zakupu obrazu młodej, trzydziestoletniej wówczas Olgi Boznańskiej dokonało w 1896 roku Muzeum Narodowe w Krakowie. Był to Portret Paula Nauena. Również naszej instytucji została przekazana po śmierci malarki cała jej spuścizna, przywieziona z paryskiej pracowni. W roku 1960 krakowskie Muzeum przygotowało pierwszą i jak dotąd największą wystawę jej twórczości. A więc to zupełnie zrozumiałe, że po ponad pół wieku, kiedy mija 150 lat od urodzin Boznańskiej i 75 lat od jej śmierci, prezentujemy publiczności wielką wystawę tej wielkiej artystki” – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Na wystawie są prezentowane najlepsze prace artystki, które przyniosły jej światową sławę i uznanie w historii sztuki. Można zobaczyć dzieła najczęściej reprodukowane i eksponowane, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodzą m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Wybór ten uzupełniają prace innych twórców z różnych kolekcji, ilustrujące związki Boznańskiej z malarstwem światowym.

Prezentujemy dzieła artystów, którzy inspirowali i fascynowali artystkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, Henri Fantin-Latour czy James McNeill Whistler. Muzeum wypożyczyło ich prace m.in. z Luwru i Musée d’Orsay w Paryżu oraz madryckiego Muzeum Thyssen-Bornemisza.

Na wystawie znajdują się też dzieła polskich malarzy zarówno związanych z Paryżem – Anny Bilińskiej, Eugeniusza Zaka, Józefa Pankiewicza, Meli Muter, jak i z Krakowem, np. Jacka Malczewskiego. Dzięki takiej konfrontacji podziwiamy Olgę Boznańską w elicie mistrzów.

Olga Boznańska (1865–1940) jest jedną z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Jej prace reprezentują polską sztukę na wielu wystawach w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi w świecie, osiadła w 1898 roku w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.

„Klinika obrazów”

Wystawie w MNK towarzyszy prezentacja konserwatorska „Klinika obrazów”, gdzie na wybranych przykładach i w atrakcyjnej formie pokazane zostaną przebieg i efekty konserwacji obrazów Olgi Boznańskiej, m.in. słynnej Dziewczynki z chryzantemami. W rezultacie zabiegów konserwatorskich, przeprowadzonych w ostatnich 15 latach,  każdy ze 105 obrazów Olgi Boznańskiej znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie może być dzisiaj bezpiecznie eksponowany. Dzięki bezinwazyjnym badaniom fizycznym został rozpoznany warsztat artystki. Jednak najbardziej spektakularnym efektem pracy konserwatorów okazało się  przywrócenie obrazom ich pierwotnej, subtelnej, a przy tym bogatej, kolorystyki. Po konserwacji Dziewczynka z chryzantemami wygląda tak samo jak pod koniec XIX wieku, kiedy stała na sztaludze w monachijskiej pracowni Olgi Boznańskiej.

 

Olga Boznańska

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

25 października – 1 lutego 2015

Muzeum Narodowe w Warszawie

25 lutego – 2 maja 2015

 

Kuratorzy: dr Ewa Bobrowska ― Paryż,
Urszula Kozakowska-Zaucha ― Muzeum Narodowe w Krakowie
Współkurator edycji warszawskiej: Renata Higersberger  – Muzeum Narodowe w Warszawie
Aranżacja: Anna Wisz, Magdalena Skórzewska
Koncepcja merytoryczna prezentacji konserwatorskiej „Klinika obrazów”: Janusz Czop
Koordynator: Beata Foremna       

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie

Ze specjalnym udziałem Musée d'Orsay

Mecenasem wystawy „Olga Boznańska” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Sponsorem konserwacji obrazu Dziewczynka z chryzantemami jest BNP Paribas Foundation i Fundacja BNP Paribas w Polsce.
Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU    

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partner wystawy: City

Honorowy patronat medialny: Polskie Radio

Patroni medialni:TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Polityka, Art&Business, Karnet, O.pl, Artinfo.pl,  Cracow-life, Cracow Post, www.krakow.pl,Telewizja M, AMS

Kontakt 
Katarzyna Bik
kbik@muzeum.krakow.pl
695981817

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj