Rosja nie daje o sobie zapomnieć
„Dzieje Rosjan” – nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI od 12 grudnia w salonach prasowych i kioskach.
Polityka

Historia imperium rosyjskiego od początków Rusi po czasy współczesne opowiedziana przez wybitnych naukowców (m.in. Hieronim Grala, prof. Andrzej Nowak, prof. Marek Kornat, Piotr Głuszkowski, Sławomir Dębski, Łukasz Przybyło) oraz dziennikarzy POLITYKI.

Autorzy dociekają skąd się wzięli Rosjanie, opisują dwa złote wieki imperium rosyjskiego, epokę stalinizmu, czasy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Pomocnik Historyczny przedstawia także historię prawosławia na Rusi , wzloty i upadki armii rosyjskiej, ekspansję Rosji  na Kaukaz i  Azję Środkową,  dzieje rosyjskiej emigracji. Nie pomija osiągnięć  Rosjan w literaturze, malarstwie, kinematografii  i muzyce.

Bogato ilustrowane Dzieje Rosjan będą liczyć  180 stron.

 

„Rosja nie daje o sobie zapomnieć, dlatego kolejny „Pomocnik Historyczny” POLITYKI  poświęcamy dziejom Rosjan. A wszystko właściwie w ich losach nie poddaje się stereotypom. Znajdziemy tu wiele potwierdzeń na despotyczno-imperialno-niewolniczy bagaż historii Rosji. A jednocześnie nie możemy zapominać o celnej obserwacji francuskiego markiza de Custine, który odwiedził Rosję w 1839 r. i zdefiniował samodzierżawie jako tyranię miarkowaną przez carobójstwo – i w tym sensie wcale nie tak absolutystyczną jak monarchie Zachodu. W Moskwie despota nie powinien narażać się elicie dygnitarzy i generałów imperium.

Znajdziemy wiele dowodów na marzenia Rosjan o wolności, wiele przykładów ich świetnej kultury, ale też nie zapomnijmy o uwagach hr. Pawła Stroganowa, iż drobna szlachta, cała galeria urzędników, ta ujęta w karby tabeli rang podpora imperium, to „stan najciemniejszy i najbardziej łajdacki, a jego esprit to ordynarna głupota”. Na rosyjskiej prowincji nie tak trudno o fundamenty dla despotycznej władzy.

Znajdziemy dowody na ciężką dolę chłopstwa, ciemiężonego i utrzymywanego w ciemnocie, ale potem awansowanego – z braku robotników – na podporę nowej utopii: rewolucji proletariackiej. W Rosji bowiem utopie mają wzięcie.

Zanurzmy się w tę historię – od Waregów do Putina, od caratu białego do czerwonego, od wielopostaciowej Rusi do Federacji Rosyjskiej – by lepiej zrozumieć Rosjan, ale i nasze lęki wobec nich. Zdiagnozujmy przy okazji siebie: kto rusofilem, kto rusofobem, a kto może rusoświrem? Bo mało kto chyba pozostaje obojętny w tej akurat sprawie. Rosja bowiem nie daje o sobie zapomnieć”. Ze wstępu

Pomocnik Historyczny Dzieje Rosjan  ukaże się 12 grudnia w cenie 24,99 zł. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj