O Polityce

Kresy - za czym ta nostalgia?

Polityka
Barwne dzieje wschodnich rubieży, okoliczności ich utraty i narodzin narodowej legendy.

KRESY RZECZPOSPOLITEJ – nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI od 18 marca w salonach prasowych i kioskach.

Autorzy Pomocnika, wśród których znajdują się historycy i dziennikarze POLITYKI ukazują panoramę świata kresowego: piękno przyrody, stosunki narodowościowe, życie codziennie w dworach i pałacach ziemiańskich, w środowisku osadników wojskowych, a także w kresowych metropoliach, jakimi były Lwów, Wilno i Mińsk. Poruszają także trudne tematy deportacji i przesiedleń w trakcie i po II wojnie światowej.

Z najnowszego Pomocnika dowiemy się także w jaki sposób mitologizujemy Kresy i jak spuścizna kresowa odcisnęła się w literaturze, malarstwie i filmie.

„Odchodzi ostatnie pokolenie ludzi, którzy mogą osobiście pamiętać świat Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej; dla pozostałych to już składnik narodowego imaginarium . To zbiorowe wyobrażenie zasilają, ale i z niego czerpią, liczne wystawy, publikacje, filmy, strony internetowe, festiwale, obchody, rekonstrukcje historyczne, pomniki, tablice. Z tamtego świata przybywają nowi patroni ulic, mostów i szkół, tam niektóre nurty szukają kostiumu politycznego. Narracje historyków, publicystów i literatów mają różne tonacje: od wyobrażenia Kresów jako idyllicznej Arkadii po przedstawianie ich jako terenu polskiej kolonizacji. (…).

Za pretekst do opowiedzenia historii wschodnich ziem Rzeczpospolitej bierzemy 75 rocznicę mordu katyńskiego. Nie tylko w sferze symbolicznej można tę zbrodnię potraktować jak (odwołując się do literatury) kronikę zapowiedzianej śmierci – końca świata polskich Kresów.” (ze wstępu)

KRESY RZECZPOSPOLITEJ będą liczyć 180 stron. Atrakcją tego wydania jest album zdjęć kresowych oraz galeria sztuki kresowej.

Pomocnik Historyczny KRESY RZECZPOSPOLITEJ ukaże się 18 marca w cenie 24,99 zł. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Zobacz materiał video:

www.youtube.com/watch?v=LVgh1TiwVNc

Reklama
Reklama