Z okazji 70 rocznicy końca II Wojny nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI zajrzy na fronty pozostające w cieniu głównych militarnych zmagań. Przypomni mniej znane bitwy, akty tajnej dyplomacji, zmagania wywiadów, wojny sprzętów, umysłów i pomysłów.
Ponadto w Pomocniku pojawi się także galeria asów - najlepszych lotników, pancerniaków i podwodniaków, lista najważniejszych i najlepszych szpiegów oraz ranking bitew drugiej wojny wedle kilku kryteriów.
„ - Polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego złamali szyfr niemieckiej Enigmy, dzięki czemu matematyk angielski skonstruował maszynę dekodującą depesze hitlerowskiej machiny wojennej.
- Brytyjska armia zatrudniła znanego iluzjonistę, w jego zespole znaleźli się rysownicy i scenografowie, wszyscy razem podlegali Dyrekcji Kamuflażu Dowództwa Bliskiego Wschodu. Ich zadaniem było ukrycie pewnego portu przed lotnictwem Osi.
- Armia amerykańska angażowała aktorów, by na froncie odgrywali scenki z udziałem wysokich rangą dowódców alianckich, którzy w tym czasie prowadzili działania w zupełnie innym miejscu.(...)
Wszyscy wyżej wspomniani - i wielu innych - wzięli udział w drugiej wojnie światowej nie jako zmobilizowani żołnierze lub rezerwiści, ale w swoich cywilnych rolach. Bo to nie była wojna tylko wojskowych i polityków” (ze wstępu).
Pomocnik Historyczny POLITYKI Tajniki II Wojny Światowej ukaże się 24 kwietnia w cenie 24,99 zł. Będzie miał 164 strony. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy oraz na www.sklep.polityka.pl
Redaktor Pomocników Historycznych opowiada o najnowszym numerze:
Galeria asów lotniczych II wojny: youtu.be/bd8ij0riUuM
Galeria asów pancernych II wojny: youtu.be/7HOvvUernHg
Galeria podwodniaków: youtu.be/IRZVUUkNOtY