Otwórz się na zabytki
Tradycyjnie podczas drugiego i trzeciego weekendu września w całej Polsce odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa, pod wspólnym dla 23. edycji hasłem „Dziedzictwo utracone”.
Polityka

To doskonała okazja do poznania bogactwa zabytków materialnych, a także tradycji poszczególnych regionów naszego kraju.

Dziedzictwo jako ogół materialnych i niematerialnych wartości odziedziczonych po poprzednich pokoleniach jest kluczem do zrozumienia własnej tożsamości, umiejscowienia siebie w otaczającej przestrzeni. Zabytki są odzwierciedleniem naszej przeszłości, przybliżają nam historię regionu, język i ginące tradycje.

Jedyna w swoim rodzaju formuła Europejskich Dni Dziedzictwa pozwala lokalnym społecznościom, spadkobiercom tych wartości, w sposób całkowicie nieodpłatny obcować z zabytkami kultury i uczestniczyć w różnego rodzaju programach edukacyjnych: wystawach, wycieczkach, prelekcjach, koncertach, festynach, turniejach, inscenizacjach, grach i konkursach.

Ich celem jest zaznajomienie uczestników z historią i tradycją, a co za tym idzie – zaangażowanie obywateli w opiekę nad zabytkami regionu.

W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 1500 imprez na terenie całego kraju.

W 2015 roku tematem przewodnim jest „Utracone dziedzictwo”. Tak sformułowany temat ma uświadomić społeczeństwu, że stracone dziedzictwo dotyczy każdego z nas. Związane jest ono nie tylko ze zniszczonymi zabytkowymi obiektami, skradzionymi dziełami sztuki, zburzonymi miastami. Te straty dotyczą też rodzinnych pamiątek, zdjęć, wspomnień przekazywanych przez dziadków czy tradycji i obyczajów pielęgnowanych przez babcie. Jeśli nie wykażemy się troską o to co pozostało po naszych przodkach bezpowrotnie to utracimy, nie zostawiając nic przyszłym pokoleniom.

Warto zaplanować dwa wrześniowe weekendy pod kątem Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy na stronę: www.edd.nid.pl

Koordynatorem ogólnopolskim EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Tygodnik POLITYKA patronuje Europejskim Dniom Dziedzictwa 2015.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj