Nagroda im. Zimowskiego wręczona
Aleksandra Chrzanowska i Ewa Ewart to laureatki tegorocznej Nagrody im. Jerzego Zimowskiego przyznawanej przez Instytut Spraw Publicznych za wybitną działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.
Od lewej: Aleksandra Chrzanowska, Ewa Ewart
Marta Orlik-Gaillard/Polityka

Od lewej: Aleksandra Chrzanowska, Ewa Ewart

Ewa Ewart, jest dokumentalistką, producentką filmów oraz dziennikarką dochodzeniową związaną z polskimi i światowymi mediami.  Jest też laureatką prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu:  trzykrotnie wyróżniono ją m. in. Brytyjskim Oskarem "Royal Television Society",, dwukrotnie nominowana do amerykańskiej nagrody Emmy. W 2009 roku za cykl "Dokumenty Ewy Ewart" prezentowanych na antenie telewizji TVN 24 zdobyła nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawaną za najlepszy materiał dziennikarski, który w istotny sposób zmienił życie Polaków.

Aleksandra Chrzanowska jest doradczynią międzykulturową, działaczką społeczną, aktywną członkinią Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, gdzie angażuje się w stworzone przez siebie Centrum Wolontariatu.  Rocznie prowadzi około 500 spraw związanych z szeroko rozumianą integracją migrantów. Udziela się też na forum międzynarodowym, między innymi  bierze udział w pracach koalicji HUMA,  działającej na rzecz poprawy dostępu do pomocy medycznej dla migrantów oraz osób, ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 16 września w warszawskim Klubie Bankowca.

Patron nagrody, zmarły w 2007 roku Jerzy Zimowski był wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych, a także wiceministrem spraw wewnętrznych. W czasie swojej służby publicznej nadzorował m. in. służby ratownicze. Uczestniczył w pracach nad przekształceniem służby pożarniczej i nad ustawą o służbach ratowniczych. Dużo uwagi poświęcał kwestiom migracji i uchodźców. Z jego udziałem odbywały się m. in pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen, wprowadzał ustawodawstwo regulujące związane z tym problemy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców.

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznawana jest od 2008 r. Dotychczasowymi laureatami byli Małgorzata Gebert,  Stana Buchowska, Janusz Skulich, Krystyna Starczewska, Wiktor Osiatyński, Wojciech Smarzowski, oraz Danuta Przywara.

Więcej o nagrodzie: www.isp.org.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj