Wielka historia kolei
1 października ukaże się Pomocnik Historyczny POLITYKI „O kolei po kolei” poświęcony fascynującym dziejom pociągów.
Polityka

Rocznice powstania pierwszej trakcji parowej  oraz uruchomienia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w Polsce dały impuls do przyjrzenia się dziejom tego XIX-wiecznego wynalazku, symbolu wieku pary i elektryczności.

Rola kolei w historii ludzkości jest niepodważalna. Kolej była elementem rewolucji przemysłowej, zaprzęgnięto ją w rozwój kapitalizmu. Stała się orężem kolonizatorów – idealnym czynnikiem jednoczącym części imperiów. W czasie wojen i konfliktów pociągi służyły jako narzędzia prowadzenia wojny i eksterminacji.

Wokół torów powstawały prawdziwe fortuny, a niekiedy także państwa. Dzięki pociągom rozwinęła się turystyka masowa, podróże stały się dostępniejsze dla biedniejszych.

 Ze specjalnych wagonów korzystali możni i wielcy tego świata, często były też miejscem ważnych wydarzeń historycznych, jak np. podpisanie rozejmu w Compiègne. 

Autorzy najnowszego Pomocnika Historycznego przedstawiają dzieje kolei od parochodów do pendolino. Dużo uwagi poświęcają kolei w tkance miejskiej (metro, linie linowe i  nadziemne), a także przeszłości  i teraźniejszości kolejek wąskotorowych.

Dzięki lekturze Pomocnika czytelnicy poznają 5 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i  10 najwspanialszych dworców; dowiedzą się jaki jest związek pociągów z kulturą oraz jak wygląda drugie życie dworca.

 Pomocnik Historyczny O kolei po kolei  ukaże się 1 października w cenie 24,99 zł. Będzie liczył 164 strony. Można go będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Zobacz materiały video:

Kolejowy wyścig z czasem

Najpiękniejsze trasy

Legendarne wagony

Kolejki wąskotorowe

 

 

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj