O Polityce

Efekt kameleona. Psychologia naśladownictwa

Książka Wojciecha Kuleszy, stypendysty POLITYKI

materiały prasowe / materiały prasowe
Naśladowanie się ludzi jest zjawiskiem tak powszechnym i oczywistym, że na co dzień go nie dostrzegamy.
dr Wojciech KuleszaLeszek Zych/Polityka dr Wojciech Kulesza

Mówimy o papugowaniu, małpowaniu, imitowaniu zachowań, o tym, że dziecko jest kalką, kopią lub lustrzanym odbiciem rodzica. Idealna synchronizacja jest sednem tańca: czujemy pasję tancerzy, pożądanie, wzajemne zauroczenie, widzimy historię ich miłości. Obserwujemy to zjawisko patrząc na wiernych w trakcie ceremonii religijnych, dzieci na palcu zabaw, żołnierzy podczas parady. Woody Allen nazwał tę hiperzdolność głównego bohatera Leonarda Zeliga „efektem kameleona”.

W tej książce Autor opisuje to jedno z najbardziej - jak się okaże - kluczowych ludzkich zachowań. Zastanawia się, co nam to zachowanie daje? Pyta: Czy każdy jest społecznym kameleonem? Czy różnimy się skłonnościami do naśladowania? Czy da się „tego” nauczyć i do czegoś „to” wykorzystać? Czy naśladownictwo może być szkodliwe?

Dr Wojciech Kulesza jest jednym z 257 dotychczasowych laureatów Nagród Naukowych POLITYKI. Stypendium otrzymał w 2007 roku; w następnych latach aktywnie działał w Stowarzyszeniu Stypendystów naszego tygodnika. Jest psychologiem społecznym, obecnie kieruje Katedrą Psychologii Społecznej i Międzykulturowej w Poznaniu na Uniwersytecie SWPS. W latach 2012–13 przebywał na stypendium naukowym w USA. W latach 2010-2013 związany z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Książka pod patronatem Fundacji Tygodnika POLITYKA ukaże się 15 kwietnia 2016 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama