O Polityce

Odeszli, ale są z nami

Polityka
Piotr Adamczewski (1942–2016)Michał Mutor/Agencja Gazeta Piotr Adamczewski (1942–2016)

W tych dniach, gdy wszyscy wspominają swoich zmarłych bliskich, myślimy i pamiętamy o naszych redakcyjnych koleżankach i kolegach, którzy od nas odeszli. To już, niestety, długa lista. Chcemy dziś przypomnieć – także cytatami z POLITYKI – naszych Przyjaciół, których pożegnaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

***

Piotr Adamczewski 1942–2016

Sekretarz redakcji POLITYKI od 1980 r., z przerwą w stanie wojennym. Przedtem sekretarz w redakcji tygodnika „Kultura”, dziennikarz „Kulis” i „Sztandaru Młodych”. Autor rubryki „Za stołem” oraz kulinarnego bloga „Gotuj się!”.

Niezwykłe było w nim to połączenie łagodności, wyrozumiałości, elegancji i dobrego tonu w zachowaniu i postępowaniu – ze stanowczością, zdecydowaniem, czasem uporem. Cechy przeciwstawne funkcjonowały u niego w jakiejś niebywałej harmonii. To było naturalne, on po prostu taki był. Bardzo dbał o formy i savoir-vivre, ale nie w jakiś sposób sztuczny, wymuszony i wyuczony. To płynęło u niego ze środka, z autentycznego szacunku dla ludzi, z przekonania, że są dobrzy i fajni, a jak nie są, to trzeba im pomóc, żeby byli.

***

Roman Frister 1928–2015

Dziennikarz, pisarz, więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. W latach 50. wyemigrował do Izraela, pracował w dzienniku „Haaretz”, kierował szkołą dziennikarską, współpracował z Radiem Wolna Europa i polską sekcją BBC. W latach 90. zaczął pisać do POLITYKI, a od 2003 r. był pracownikiem naszego działu zagranicznego.

Był cenionym pisarzem, jego książki tłumaczono na wszystkich kontynentach. (…) Napisał nam kilkaset artykułów, a docierał do źródeł zwykle rzadko dostępnych.

Polityka 45.2016 (3084) z dnia 01.11.2016; Do i od redakcji; s. 107
Reklama