Nowy Pomocnik Historyczny: Dzieje wspólnej Europy
Od 15 marca 2017 r. na rynku nowe wydanie Pomocnika Historycznego POLITYKI. Opowiadamy o dziejach kontynentu od Cesarstwa Rzymskiego do Unii Europejskiej.
Okładka nowego wydania
Polityka

Okładka nowego wydania

 „60 lat temu, w Rzymie, sześć państw zachodniej Europy podpisało traktaty będące fundamentem wspólnoty rynkowej (EWG). A 25 lat temu, w Maastricht, licząca wówczas już dwunastu członków organizacja przekształciła się w wielowymiarową wspólnotę w postaci Unii Europejskiej (która dziś ma 28 członków, licząc nadal z Wielką Brytanią). Ojcowie założyciele unii nie stąpali po ziemi niczyjej, mogli odwołać się do historii. W dziejach bowiem Europy są zapisane liczne próby jednoczenia kontynentu poprzez polityczne sojusze, militarną przemoc. A rozliczni myśliciele już od antyku projektowali paneuropejskie utopie wspólnotowe.

I właśnie o poszukiwaniach europejskiej tożsamości, przeszłych i teraźniejszych, opowiada niniejszy „Pomocnik Historyczny”.

Historia uczy, że nic nie jest dane na zawsze. Uczy też, że silnym spoiwem wspólnotowym są lęk i poczucie słabości. Może to i smutne, że człowiek nie jest po prostu altruistą, ale tym ważniejsze jest, ku czemu (a nie przeciw czemu) zostaną jego lęki wykorzystane. To było to genialne odkrycie ojców założycieli dzisiejszej Europy – ponownie targanej egoizmami narodów i państw. Ku czemu zatem Europa da się porwać w XXI w.?”

Publikacja powstała we współpracy z  Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce

Liczy 156 stron, do nabycia w dobrych punktach sprzedaży prasy oraz na www.sklep.polityka.pl.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj