O Polityce

XXVI Międzynarodowa Krakowska Konferencja Bezpieczeństwa. Poniedziałek 27 marca br. Sala Miedziana Pałacu Krzysztofory Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

„Ameryka i bezpieczeństwo euroatlantyckie – ustanawiając nowy porządek?”

materiały prasowe / Polityka
Program spotkania koncentruje się na zmianach w architekturze bezpieczeństwa w obszarze Euro-Atlantyckim oraz funkcjonowaniu polskich struktur operacyjnych na arenie międzynarodowej.

Konferencja odbywająca się dwa miesiące po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest okazją do omówienia amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w odniesieniu do Europy Środkowej, tj. wschodniej flanki NATO i Europy Wschodniej, regionu Morza Czarnego i Azji Środkowej (Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji).

Rosnące napięcia w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa wytworzyły nowe wyzwania dla wiodących aktorów/graczy na arenie międzynarodowej. Tradycyjne porozumienia, środki i rozwiązania mające gwarantować bezpieczeństwo są skonfrontowane z nowymi źródłami ryzyka i asymetrycznymi zagrożeniami. Wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i zwycięstwo Donalda Trumpa zapoczątkowały debatę na temat nowej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Wypowiedzi prezydenta Trumpa podczas kampanii wyborczej nie dały wyraźnych wskazówek odnośnie tego, czy nowa administracja USA utrzyma wcześniejsze zobowiązania w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, polsko-amerykańskich porozumień bilateralnych lub zobowiązań wobec NATO dotyczących rotacyjnego, ale stałego stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce i krajach bałtyckich. Ponadto, zapowiedź nowych relacji na linii USA-Rosja jest powodem do obaw dla krajów wschodniej części NATO oraz Ukrainy.

Pierwsza część konferencji poświęcona zostanie polityce zagranicznej i bezpieczeństwa USA w Europie Centralnej, roli Stanów Zjednoczonych w Sojuszu oraz zobowiązaniach USA wobec ich europejskich partnerów i członków NATO. Druga część spotkania skoncentruje się na polityce USA wobec Europy Wschodniej, regionu Morza Czarnego i Azji Środkowej, w tym Rosji, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji oraz spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jakich konsekwencji może spodziewać się Zachód, jeśli Donald Trump zrealizuje swoje zapowiedzi zacieśniania współpracy z Rosją.

Prelegentami podczas konferencji będą m.in.: Robert C. Nurick, Atlantic Council (USA); Mieczyslaw Cieniuch, Generał Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz były ambasador RP w Ankarze (Polska); Victor Dolidze, Minister ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Gruzji (Gruzja); Istvan Gyarmati, Prezes International Centre for Democratic Transition (Węgry); Akkan Suver, Prezes Marmara Group Foundation (Turcja).

 

Konferencja jest organizowana we współpracy z Kwaterą Główną NATO oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Więcej informacji oraz program konferencji na stronie Fundacji ISS www.iss.krakow.pl

 Wstęp wolny po potwierdzeniu przybycia.

 

Reklama
Reklama