Tomasz Stańko New York Quartet "December Avenue"

Nowy album!
Dwunasty album, który Tomasz Stańko nagrał dla ECM jako lider.
materiały prasowe/Polityka

Album December Avenue – nagrany w Studios La Buissonne na południu Francji w czerwcu 2016 roku, a wyprodukowany przez Manfreda Eichera, to nowy rozdział w historii kwartetu, w którego składzie doszło do jednej zmiany: nowym basistą został związany z Virgin Islands Reuben Rogers (słuchaczom ECM jest on z pewnością znany ze współpracy z Charlesem Lloydem), który szybko znalazł wspólny język z pozostałymi muzykami – urodzonym na Kubie pianistą Davidem Virellesem oraz pochodzącym z Detroit perkusistą Geraldem Cleaverem. Rogers wprowadził do kwartetu nieco tanecznej lotności. Zanim stał się basistą, grał na klarnecie, fortepianie, a także perkusji. Doświadczenia te sprawiły, że Rogers jest dziś muzykiem niezwykle wszechstronnym, znakomitym improwizatorem, który doskonale czuje się zarówno w roli nadającego puls, jak i tego, który współodpowiedzialny jest za melodię.

David Virelles, powszechnie uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych pianistów, jest uosobieniem ducha Nowego Jorku. W jego błyskotliwych partiach solowych słychać inspiracje muzyką kubańską, a także wpływ Muhala Richarda Abramsa, Andrew Hilla, czy Buda Powella. Do tej pory, Virelles ma na swoim koncie dwa solowe krążki wydane przez firmę ECM: Mbókò oraz Antenna. Kolejny jest w przygotowaniu. Virelles jest także członkiem nowego kwartetu Chrisa Pottera. Wziął udział w sesjach nagraniowych albumu The Dreamer Is The Dream, który ukaże się w kwietniu tego roku.

Gerald Cleaver, to jeden z najbardziej pomysłowych współczesnych perkusistów, który swoją przygodę z ECM rozpoczął 20 lat temu, jako członek Roscoe Mitchell’s Note Factory. Do tej pory, wziął udział w wielu sesjach nagraniowych. Można go usłyszeć na płytach Miroslava Vitousa, Michaela Formanka, Craiga Taborna, oraz, ostatnio, Giovanniego Guidi, Gianluki Petrelli, czy Louisa Sclavisa.

 

Z końcem marca rozpocznie się europejska trasa koncertowa Tomasza Stańki, podczas której artysta zaprezentuje muzykę z December Avenue. W jej ramach, muzyk dwukrotnie wystąpi w Polsce - 11 kwietnia odwiedzi Poznań, a dzień później – Warszawę.

Premiera albumu: 31 marca 2017

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj