Nowy Niezbędnik Inteligenta: WIELKIE POST
Od 5 kwietnia 2017 roku w sprzedaży nowy Niezbędnik Inteligenta POLITYKI zatytułowany „WIELKIE POST”, w którym zajmujemy się post-prawdą i kryzysem rzeczywistości.
okładka Niezbędnika Inteligenta: WIELKIE POST
promocja/Polityka

okładka Niezbędnika Inteligenta: WIELKIE POST

Hasło POST-prawda (post-truth) w ocenie redakcji Słownika Oksfordzkiego to najgorętsze słowo 2016 r. Nie chodzi o post-prawdę jako akceptację dla kłamstwa w debacie, tylko o to, że prawda przestaje mieć w ogóle znaczenie dla debaty. Winą za nastanie epoki-post-prawdy obarcza się internet i nowe media komunikacji społecznej. Zintensyfikowały one wymianę komunikatów, jednocześnie przyczyniając się do erozji instytucji, które wcześniej autoryzowały prawdę.

Ta erozja jest jednak symptomem znacznie poważniejszego kryzysu, który ogarnął wszystkie niemal wymiary otaczającej rzeczywistości: państwo, gospodarkę, kulturę, naukę. W takiej sytuacji słowa z jednej strony zaczynają tracić sens, bo opisują świat, który przestaje istnieć. Z drugiej jednak strony – zaczynają nabierać coraz większego znaczenia, bo stają się pojęciami próbującymi nazwać świat, który nadchodzi. To czas interregnum, bezkrólewia, kiedy stary ład – choć jeszcze trwają jego fasady – traci moc, a nowy jeszcze się nie wyłonił. To czas, kiedy decyduje się przyszłość i wszystko (niemal) jest możliwe – rozstrzygnie odwaga wyobraźni i siła krytycznej refleksji.

W naszym „Niezbędniku” podejmujemy wyzwanie post-prawdy i bezkrólewia. Zaczynamy od odpowiedzi na pytanie, czym jest prawda w dzisiejszym świecie i jak jej dowodzą różne dyscypliny, od filozofii po statystykę i estetykę. Diagnozujemy kryzys współczesności w wielu jego wymiarach i pokazujemy, że nie wystarczy dokleić słówko „post” do starych pojęć, by zyskać nowe, lepsze. By odzyskać rzeczywistość potrzebujemy nowych pojęć, które zastąpią protezy post-modernizmu, post-kapitalizmu i post-polityki.

Niezbędnik Inteligenta „WIELKIE POST” współtworzą dziennikarze tygodnika POLITYKA oraz naukowcy: Przemysław Czapliński, Dariusz Jemielniak, Leszek Koczanowicz, Małgorzata Kowalska, Stanisław Obirek, Aleksandra Przegalińska, Mirosław Szreder, Katarzyna Szymielewicz, Magdalena Środa, Tomasz Targański.

 

Niezbędnik Inteligenta „WIELKIE POST” liczy 116 stron. Ukaże się w cenie 16,99 zł. Będzie do kupienia w punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl .

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj