Odkurzmy Naczelnika
26 kwietnia ukazał się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: Tadeusz Kościuszko.
Polityka

W 2017 r. upływa od jego śmierci 200 lat. Przez ten czas był czczony na wszelkie możliwe sposoby. Stawiano go kolejnym pokoleniom za wzór, bohatera narodowego, patrioty, ojca ludu itp. Stał się postacią tak pomnikową, tak zakrzepłą w spiżu, aż przestał być postrzegany jako interesujący człowiek, który może nam jeszcze coś niebanalnego powiedzieć.

Rok kościuszkowski to dobry moment, żeby przypomnieć, że Kościuszko był człowiekiem z krwi i kości i to na wskroś nowoczesnym -  wykształcony inżynier wojskowy o ścisłym umyśle nowatorskie rozwiązania z powodzeniem wprowadzał w czasie wojny w Ameryce Północnej. Wychowany w kulturze sarmackiej wybrał coś jej przeciwnego – idee republikańskie i wiarę w Najwyższą Istotę, która nie ingeruje w losy ludzi. Dla władzy monarszej i kościelnej sentymentu nie miał, choć jako polityczny pragmatyk zachowywał w tych sprawach wstrzemięźliwość w wystąpieniach publicznych.

Swoją epokę wyprzedzał, wyczuwając nadchodzące polityczno-społeczne zmiany. W testamencie zostawionym prezydentowi USA Thomasowi Jeffersonowi zlecił wyzwolenie murzyńskich niewolników (czego ten nie wykonał) na 50 lat przed zniesieniem niewolnictwa w Stanach.

A przy tym miał wiele zainteresowań i pasji, czasem zaskakujących. Heros narodowy np. malował, rzeźbił, projektował ogrody i dziergał na szydełku.

 

Jaki był Tadeusz Kościuszko? – obejrzyj materiał video:

https://www.youtube.com/watch?v=isviKfoUVGw

 

 Pomocnik Historyczny. Biografie: Tadeusz Kościuszko  ukaże się 26 kwietnia w kioskach i salonach prasowych. Wydanie specjalne liczyć będzie 156 stron, cena: 19,99 zł. Można je będzie kupić na także na www.sklep.polityka.pl

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj