O Polityce

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2017 Lublin, 5-9 lipca 2017

materiały prasowe / Polityka
Specjalnie na Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia – odbywający się w tym roku w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia miasta – przygotowany został projekt muzyczny KATOLUB Orchestra, łączący artystów z dwóch niezwykłych i bardzo muzycznych miast: Lublina i Katowic.

Lublin świętuje 700 lat, Katowice niespełna dwa lata temu kończyły 150, wtedy także zostały przyjęte do prestiżowej sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki. Dwa tak istotne jubileusze zrodziły potrzebę wspólnego działania. Do projektu zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w całkowicie odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy – Čači Vorba, natomiast Katowice połączone siły muzyczne awangardowych zespołów Lód 9, Hengelo i Pigeon Break. Efektem tego spotkania i muzycznego dialogu jest nowy materiał, który zabrzmi po raz pierwszy 9 lipca na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na zakończenie festiwalu.

Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke czy Ukulele Orchestra of Great Britain. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs – który reprezentować będą Tuxedomoon, Kasai Allstars feat. Basokin, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge. W line-up’ie pojawią się także takie składy jak: Moulettes, Gromyka oraz Ventolin.  

Podczas festiwalu, w wyjątkowych projektach pojawią się też dwie legendy yassu - Mikołaj Trzaska oraz Jerzy Mazzoll. Pierwszy z nich, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, wykona na żywo nagrodzoną Orłem muzykę z filmu „Wołyń”, natomiast Mazzoll & Arhythmic Perfection zaprezentują premierowe wykonanie koncertowe materiału z płyty „Out out to lunch”.  
Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia  to także prezentacja najciekawszych wykonawców ze wschodu. Zagrają pochodząca z Tbilisi Natalie Beridze, reprezentująca scenę kijowską – Grisly Faye oraz Mustelide, która przyjedzie prosto ze stolicy Białorusi. Na scenach festiwalu pojawią się też dwa „żywe” składy – gruziński Mebo Renard i ukraiński Tik Tu.          
Jako uzupełnienie tegorocznej prezentacji polskiej, w Lublinie wystąpi kolejny absolutnie wyjątkowy artysta Wacław Zimpel

Na wydarzenie składają się także filmy, spotkania czy wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja białoruskiego kina dokumentalnego oraz filmów fabularnych z Mołdawii, którym poświęcony zostanie pięciodniowy cykl prezentacji plenerowych.

Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Aż 5 premier wydawniczych - „Dzień poezji, śmierci dzień” oraz „Tłuścioch i leszcz” Andreja Adamowicza, Andrij Bondar „Nogami do przodu”, Kateryna Babkina „Szczęśliwi nadzy ludzie” oraz „Mały Leksykon Medyczny wg. Bacharewicza” autorstwa Alhierda Bacharewicza.

Zobaczymy m.in. wystawę Ivana Smesyuka z Kijowa, który zaprezentuje wyszywane tkaniny poruszające tematykę wojny i konfliktów społecznych. Lublin odwiedzi także Taras Makar z Ukrainy, który w ramach festiwalu zrealizuje prace site-specific z obszaru calligraffiti.

Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

     
Więcej informacji na temat festiwalu: http://www.innebrzmienia.eu/ oraz www.wschodkultury.eu          

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.   

Reklama
Reklama