TRANSATLANTYK FESTIVAL 14-21 lipca ŁÓDŹ
Blisko 200 filmów na kilkuset pokazach, znakomici goście ze świata kina i muzyki, Master Class Edwarda Nortona, Micheala Seresina i Lucrecii Martel oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe — w piątek 14 lipca w Łodzi startuje siódmy już Transatlantyk Festival.
materiały prasowe/Polityka

„Siła kobiet płynie z połączenia pierwotnej odwagi i odpowiedzialności. To najważniejsze wartości” — mówi Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor festiwalu. #siłakobiety jest hasłem tegorocznego Transatlantyku, a motyw ten odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

W piątek, 14 lipca podczas Gali Otwarcia w Teatrze Wielkim w Łodzi w Wielkim Czytaniu Kobiet wezmą udział znane i cenione Polki - wśród nich m.in.: aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda, projektantka Joanna Klimas, reżyserki Joanna Kos-Krauze i Maria Sadowska.

Sekcja Panorama to przegląd najważniejszych premier, z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach

 Sekcja TRANSATLANTYK DOCS to autorski wybór najciekawszych filmów dokumentalnych z Polski i zagranicy. W programie m.in. polska premiera „Napalmu” w reżyserii legendy światowego dokumentu, Claude’a Lanzmanna („Shoah”).

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 tysięcy zł. Jej laureata wybierze festiwalowa publiczność, a o nagrodę powalczy blisko 50 filmów.

KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY - druga edycja konkursu skierowanego do twórców polskiego kina krótkometrażowego. W tym roku do ścisłego finału zakwalifikowało się 29 z ponad 200 zgłoszonych tytułów

ZBLIŻENIE: RETROSPEKTYWY WYBITNYCH TWÓRCÓW KINA Po raz pierwszy na Transatlantyku odbędą się aż trzy przeglądy filmowe, poświęcone ważnym postaciom kina ostatnich lat. Gościem specjalnym festiwalu będzie Lucrecia Martel, która właśnie na Transatlantyk Festival zostanie uhonorowana prestiżową jubileuszową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI 92. W sobotę 21 lipca z widzami spotka się Edward Norton. Trzecią retrospektywą w tegorocznej sekcji Zbliżenie jest przegląd filmów Barbary Sass

W ramach nowej sekcji Historie Kina Transatlantyk zabiera widzów w podróż po historii X Muzy.

Ważną częścią festiwalu są pokazy dla najmłodszych. W tym roku w ramach Filmowego Klanu Urwisów zobaczymy tytuły przywiezione przez selekcjonerów z najciekawszych festiwali na świecie, dobrane tak, by jak najmocniej zakorzenić w małych widzach miłość do kina.

Tradycją festiwalu są nocne seanse pod znakiem Kina Klasy B i Innych Szaleństw w ramach najbardziej niepokornej sekcji Transatlantyku.

Sekcja pod nazwą Sezon przypomni najważniejsze premiery sezonu 2016/17

Wyjątkową formułę będzie miało w tym roku kino plenerowe, organizowane wspólnie z łódzkim festiwalem Polówka.

Filmy realizowane techniką VR (Virtual Reality - pol. wirtualna rzeczywistość) cieszyły się ogromną popularnością przed rokiem, dlatego po raz drugi przyjrzymy się najciekawszym produkcjom tego nurtu

Jak co roku w programie Transatlantyku znalazły się konkursy dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest™ oraz Transatlantyk Film Music Competition™.

Głównym kinem festiwalowym jest w tym roku Multikino (Silver Screen)                          ul. Piłsudskiego 5

Zapraszamy na  debaty pn. Salony POLITYKI, które w Multikinie poprowadzi redaktor Rafał Woś:


16 lipca godz.17:00 Salon Polityki: Hip-hop, seriale, prowincja. O neoliberalnej spuściźnie transformacji w kulturze „niższego sortu”.
17 lipca godz.17:00 Salon Polityki: Jeśli nie kapitalizm to co? Czy można w Polsce już mówić o ekonomicznych i społecznych alternatywach?
18 lipca godz. 17:00 Salon Polityki: Polskie problemy z ludem. Czy III RP jest demokracją inteligencką?
20 lipca godz. 16:00 Salon Polityki: Nierówności? U nas? O tak! Świat mówi o nierównościach od paru lat. A my?

 

Szczegółowy program oraz informacje o wejściówkach i biletach: www.transatlantyk.org

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną