60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” TRANS / AWANGARDY, 15-23 września 2017.
Już po raz 60. odbędzie się w Warszawie jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie – „Warszawska Jesień”. Wspominając najważniejsze koncerty i postacie, poprowadzi słuchaczy przez swoje tradycje i najistotniejsze momenty. Muzycy z całego świata odkryją czym jest dzisiejsza awangarda.
materiały prasowe/Polityka

Ostatnie dźwięki skrzypiec, finalna nuta harfy i pożegnalne brzmienie fletu, cisza i nagły huk owacji, które nie milkną przez następne kilkanaście minut. Były to najdłuższe stojące owacje w historii festiwalu. Tak zakończył się niezapomniany koncert jednej z najważniejszych orkiestr muzyki współczesnej Court-Circuit, która wykonała utwór francuskiego kompozytora Gérarda Griseya podczas 46. edycji „Warszawskiej Jesieni”. Szansę na odtworzenia tego momentu będziemy mieć podczas tegorocznego festiwalu. Temat przewodni 60. edycji to TRANS / AWANGARDY. Jubileusz to wyjątkowa okazja do spojrzenia w przeszłość i przyszłość. Przekonanie się czy to, co było kiedyś awangardą jest nią nadal, a także gdzie znaleźć awangardę dziś. Trans, transgresja, wielowymiarowość i przekraczanie własnych granic, na tym skupi się 60. edycja festiwalu „Warszawska Jesień”.

Osiem dni, ponad 50 kompozytorów, 100 artystów i stworzone na zamówienie utwory. W tym roku usłyszymy światowe premiery kompozycji, m.in. zwycięzcy Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO Artura Zagajewskiego, jednego z najważniejszych skandynawskich kompozytorów Haakona Thelina i Vladimira Gorlinskiego, który znany jest z niezwykłego łączenia muzyki elektronicznej z akustyczną. Podczas jubileuszu zabrzmią utwory: wieloletniego dyrektora festiwalu Tadeusza Wieleckiego, twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 130 filmów Wojciecha Kilara, zdobywcy ponad 50 nagród, w tym czterech Grammy, Krzysztofa Pendereckiego, autora opery 3D Michela van der Aa, a także Isang Yuna łączącego awangardę z tradycyjną koreańską muzyką oraz wielu innych wybitnych kompozytorów z całego świata. Zagrają najlepsi muzycy i orkiestry, m.in. Filharmonia Narodowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Experimentalstudio des SWR z Fryburga, duet pianistki Małgorzaty Walentynowicz i śpiewaczki Frauke Aulbert.

Już siódmy raz festiwalowi towarzyszyć będzie „Mała Warszawska Jesień” skierowana do najmłodszych. Zobaczymy falę akustyczną. Sprawdzimy, czy da się złapać dźwięk lub rzucić jak piłeczkę. Przekonamy się, czy można jednocześnie grać wolno i szybko. Dowiemy się jak ze skrawków dźwiękowych można zbudować świat.

Wystartuje również „Warszawska Jesień Klubowo”. Na tę okazję stworzono szereg utworów, które grane będą w warszawskich lokalach. Ze względu na swoją specyfikę i przeznaczenie, wszystkie kompozycje zebrano pod nazwą Re:mix. Odbędą się spotkania z kompozytorami i wykonawcami, a także wykład o ruchu awangardowym na Ukrainie. Po raz pierwszy można będzie wziąć udział w warsztatach kompozytorskich.

Więcej informacji na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/WarszawskaJesien/

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich

Współorganizatorzy: Filharmonia Narodowa, Dwójka Polskie Radio

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj