Wystawa: FRIDA KAHLO I DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu do 21 stycznia!
Pierwsza i jedyna w Polsce wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery, wzbogacona o mało znany polski wątek w życiu artystów.
materiały prasowe/Polityka

Frida Kahlo znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W Centrum Kultury ZAMEK będzie można zobaczyć ikoniczne prace Fridy Kahlo, takie jak: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI” oraz słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40. W specjalnie zbudowanej przestrzeni kinowej wyświetlane będą filmy dokumentalne, opowiadające o twórczości i życiu Fridy Kahlo oraz jej męża.

W zachodnim skrzydle Zamku zobaczymy zdjęcia Bernice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. Zażyłość między nimi była tak duża, że Kolko miała zgodę na wykonywanie bardzo osobistych zdjęć Fridy. Uwieczniła malarkę w sytuacjach niepozowanych, w naturalnym otoczeniu, w ogrodzie, z przyjaciółmi, a nawet chorą w łóżku.

W kolejnej sali zostanie pokazana twórczość Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jej prace, przedstawiające codzienne życie Meksyku w latach 40. i 50., dokumentują otoczenie, w jakim żyła i tworzyła Frida Kahlo.

Na wystawie w ZAMKU poznamy także historię „Wystawy Sztuki Meksykańskiej” w Polsce w 1955 roku. Znalazły się na niej prace kluczowych XX-wiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany „La Mesa Herida” („Zraniony stół”) – największy obraz namalowany przez artystkę i ostatni raz widziany właśnie wtedy w Polsce.

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” zgłębi również fenomen popularności Fridy Kahlo i oddziaływania jej sztuki na kolejne pokolenia twórców, nie tylko z Meksyku.

Kuratorka: Dr Helga Prignitz-Poda

Centrum Kultury ZAMEK ul.św.Marcin 80/82 Poznań

www.ckzamek.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj